Navigim


6 Faqe V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Grua-shqip; shqip-grua
V
McCik
postuar 10/02/2007 - 16:04
Postimi #41


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit




Unė nuk i studioj gjuhėt e grave. Kam pėrkthyer veē pjesė tė njė libri. Kaq. Njė gjė mund tė ta them: Njohja e gjuhės ėshtė kusht i nevojshėm, por jo i mjaftueshėm pėr gjetjen e ekuilibrit. Nė teorinė, pjesė tė sė cilės kam pėrkthyer, thuhet se gratė kanė njė gjuhė. Pra edhe pse tė ndryshme nga tipi e karakteri, ato e "komunikojnė njėsoj". Meritė ėshtė qė duke njohur gjuhėn e femrave, tė mundesh qė nė morinė e pafund tė tyre tė pėrzgjedhėsh atė qė tė vjen mė pėrshtat nė pėrfytyrimin tėnd.

PS: Kujton se ka ndonjė budallė qė nė forum tė tė thotė hapur: Jo, absi, i mjeri unė! S'e kam gjetur ekuilibrin! ( Spinst du!?)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
McCik
postuar 10/02/2007 - 16:06
Postimi #42


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit




QUOTE(abstract)
Pervehte jam per bashkpunim!

Kėtė punėn e bashkėpunimit duhet tė ma shkoqėsh edhe njėherė se s'e kam fort tė kthjelltė.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abs
postuar 11/02/2007 - 18:33
Postimi #43


~~~~~~~~~~
Iconė e grupit




Ok, po e shkoqis me pak fjale: kreiden an, heben hervor ? und loben dort, wo sich etwas bewegt.

Dakort?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abs
postuar 11/02/2007 - 18:37
Postimi #44


~~~~~~~~~~
Iconė e grupit




QUOTE(MakC)
PS: Kujton se ka ndonjė budallė qė nė forum tė tė thotė hapur: Jo, absi, i mjeri unė! S'e kam gjetur ekuilibrin! ( Spinnst du!?)

Ne fakt te folures hapun i jap noten ma te mire. Jam e vetdijshme qe s'flet 'kush' hapur mbi ket' teme.

Njekohesisht cmoj dhe mundimin e marrun per perkthimin e gjuhes se grave.



-----------------

Ein Versuch ist immer Wert, sagt man!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
McCik
postuar 11/02/2007 - 18:40
Postimi #45


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit




Grua:
QUOTE(abstract)
Jam kurioze te di, nje Burre qe studion  'g'juhet' e grave e ka gjet ekuilibrin e tij me te?

Shqip: Je i martuar?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abs
postuar 11/02/2007 - 18:44
Postimi #46


~~~~~~~~~~
Iconė e grupit




Dmth me grate mor Burr i dheut. Hajt pra me ket rast pergjigju: Je i martuar?


(IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

E di pse? qe te drejtoj pyetje direkte ne lidhje me ekuilibrin, plus mund te shkruash cfare thote ajo, e un' ta perkthej (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
McCik
postuar 11/02/2007 - 18:53
Postimi #47


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit




Mund tė bėsh pyetje direkte. Do marrėsh pėrgjigje direkte ose do mbetesh pa pėrgjigje. Rrenat pėrjashtohen. Dakord?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
McCik
postuar 11/02/2007 - 19:15
Postimi #48


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit




QUOTE(abstract)
Ok, po e shkoqis me pak fjale: kreiden an, heben hervor – und loben dort, wo sich etwas bewegt.

Dakort?

Hm, dakord!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abs
postuar 11/02/2007 - 19:25
Postimi #49


~~~~~~~~~~
Iconė e grupit




Degjo, me pelqen thirrma qe ban tek pyetja direkte!
Por vej re qe shpesh here e zhvendos pyetjen ne kendveshtrimin tand.

Pyetja : - Jam kurioze te di, nje Burre qe studion 'g'juhet' e grave e ka gjet ekuilibrin e tij me te? (me te - gruan ne ket' rast) (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Simbas meje eshte pyetje direkte por jo e drejtuar vec ty. Ndersa nese je i martuar apo jo, te them te drejten pak deri ne aspak me intereson (IMG:style_emoticons/default/smile.gif) Sepse statusi yt civil nuk me pengon te komunikojme. Te pyeta ne lidhje me ket' thjesht per inerci te reagimit tend. Gjithsesi respektoj komunikimin tend te hapur, plus kam rast te mesoj me shume direkt nga ty si jetohet ne cift.

(IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

PS: per sqarim, s' me mungon kurajo'ja te pyes direkt, jo vec ne internet por dhe ne jeten reale. Eshte e drejta ime, edhe nese s'marr pergjigje, prap ajo eshte nje per mua!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
McCik
postuar 11/02/2007 - 19:38
Postimi #50


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit




Gjuhėt (shumės) e grave (shumės), me tė (njėjės). E si t'i bije unė mė tė se ku ėshtė fjala vėrtet?
Sidoqoftė, kėtė rast nuk m'u duk pyetja aq e pėrgjithshme sa ta zhvendosja nė kėndvėshtrimin tim.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
McCik
postuar 12/02/2007 - 19:47
Postimi #51


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit




Kapitulli 9

Seks

Kjo temė ėshtė shumė delikate pėr gratė. Ndėrkohė qė ne burrat e kemi seksin pjesėrisht si aktivitet nė kohėn e lirė, pėr femrat ėshtė njė botė plot tė fshehta.

Se si qėndron puna nga ana tekniko-ndjesore tek to, kėtė s'mund ta them se edhe unė burrė jam.

Ne burrat i japim seksit njė pėrparėsi krejt tjetėr nga ē'i japin gratė. Pėr ne seksi e ka vendin direkt mbas ushqimit e gjumit. Madje po tė na pyeste kush ne, do ta vendosnim seksin nė kohėn midis ushqimit dhe gjumit. Nga qė nuk ndodh kėshtu, duhet tė themi hapur se burri tregohet shumė tolerant pėr njė pjesė tė madhe tė ditės.

Gratė ankohen shumė qė ne veē nė njė vend e kemi mendjen. E pėrse tė mos e kemi!? Ėshtė aktiviteti qė na dhuron mė shumė kėnaqėsi!

Ėshtė e arsyeshme qė njeriu tė mendojė mė shumė pėr atė qė i pėlqen mė shumė. Ja, psh gratė. Ato flasin gjithė ditėn pėr shoping. Kjo ju jep kėnaqėsinė mė tė madhe. Deri kėtu duket se gjithēka ecėn paralel. Por:

Gratė kalojnė sa mundin kohėn duke blerė, kurse ne aq sa ėshtė e domosdoshme pėr seks.

Pika tjetėr mospajtuese ėshtė pėrkėdhelja para aktit seksual. " Pėrkėdhelja parapėrgatitore" ėshtė fshirė nga kujtesa e burrit. (Pėrjashtohen tė sapodashuruarit).

...

Burri ėshtė shtrirė nė divan, si i goditur nė kokė i bėn zė gruas. Tetė herė rresht. S'ndodh gjė! Burri fillon tė bėhet zevzek dhe ta ngrejė zėrin mė shumė. Ka raste i shpėtojnė edhe fjali tė tilla:
Shpirt! Ti je e mrekullueshme!
Mirpo ai e ndjen se as kėshtu s'ka gjė nė vijė. Hormonet e "mbrojtjes sė marrdhėnieve seksuale" ia pushtojnė trurin e vogėl. Ai fillon tė bėhet mė i ndjeshėm. Lėshon mė shumė komplimente. Njė pėrzierje e fantazisė me frikėn pėr egzistencė e bėjnė qė tė thotė edhe fjali jo tipike si:
Eja veē pak te unė! Dua tė tė pushtoj nė krahėt e mija!- kjo lidhet me gjestin e hapjes sė krahėve.
Ai bėn ē'mundet pėr tė arritur qėllimin. Madje ai ēohet mėkėmbė pėr t'i dalė para gruas. Kėtė gruaja e pėrkthen si fitore tė sajėn (dhe s'e ka keq). Burri nė kėto ēaste ėshtė nė gjendjen e mungesės sė aftėsisė pėr tė menduar. Ai nuk e di mė se ēfarė ėshtė burrėrore dhe ēfarė jo. Gruaja e ndjen se i ka ardhur shansi i saj, shtrihet sėbashku me burrin nė shtrat. Ai kujton se ėshtė krejt afėr qėllimit tė tij. Morrnica tė shpeshta ia pėrshkojnė trupin, hormonet e dala nga truri i vogėl e pushtojnė kokekėmbė, rrahjet e zemrės dyfishohen. Ai bėhet gati tė pėrjetojė atė ēka ėshtė mė e bukur pėr njė burrė, ēka pėr tė cilėn ai nė kėto ēaste ėshtė gati tė japė edhe jetėn. Nė mendje e i parakalon edhe njėherė akti qė pret tė pėrjetojė. Tė gjithė katėr minutat qė ai i ka planifikuar pėr tė bėrė seks, janė tė pėrmbytura nga fantazi nga mė tė fėlliqurat. Por nė kėtė ēast vjen fjala mė e papėlqyeshme pėr veshėt e njė mashkulli:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abs
postuar 13/02/2007 - 09:29
Postimi #52


~~~~~~~~~~
Iconė e grupit




QUOTE(MakC)
...Rrenat pėrjashtohen. Dakord?

Hou e paske shtu me vone ket' fjale, nuk e paskam vu re.

Nuk kuptoj, eshte ky konstatim?, nese po ku bazohesh?
nese jo? nga te lind ideja per nje rregull te till?

Dua te ma shpjegosh te lutem.

Flmd paraprakisht.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
McCik
postuar 13/02/2007 - 18:42
Postimi #53


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit




QUOTE(abstract)
Hou e paske shtu me vone ket' fjale, nuk e paskam vu re.

Ti lexon me kapėrcime, 1 po 2 jo, 3 po 1 jo... Tipike abstrakore.

Edhe njėherė. Nėse ke interes pėr diēka dhe mė pyet, ke kėto mundėsi:

- a - Tė dėgjosh tė vėrtetėn si e di ose mendoj unė.

- b - Tė mos marrėsh pėrgjigje, nėse e vėrteta s'ėshtė aq komode pėr mua.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
McCik
postuar 13/02/2007 - 19:20
Postimi #54


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit




... vijon nga tre dollape mė sipėr...

- Mė pėrkėdhel paaak!?

Njė rrufe ia bėn burrit tė gjithė fantazinė shkrumbehi. Pulsi edhe ashtu tejet i lartė, katėrfishohet. Djersė tė ftohta ia mbulojnė ballin. Ai vuan nga mbingarkesa e stresit.

S'ėshtė problem pėrkėdhelja nė vetvete si proces, por kohėzgjatja e saj. Gratė nuk duan t'i pėrkėdhelėsh veē pak. Gratė duan t'i pėrkėdhelėsh para seksit, gjatė seksit, madje ato kėrkojnė tė pėrkėdhelen edhe mbas seksit!!!

Kjo pėr ne burrat ėshtė dhe mbetet e papėrfytyrueshme. Burrat nuk janė bėrė pėr tė pėrkėdhelur. Burrat shkojnė pėr gjah, ia kėrcasin mamuthit me njė kopaēe pas koke, e heqin zvarrė deri nė shpellė dhe ndezin zjarrin. Kjo ėshtė e vendosur gjenetikisht me vakt e me kohė. Po tė ishim dhe ne aq tė ndjeshėm shpirtėrisht sa gratė, do na bėnte mamuthi petė.

Kjo ėshtė arsyeja qė as burrat e sotėm nuk pėrkėdhelin. Sepse ėshtė thjesht punė me rrezik.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abs
postuar 20/02/2007 - 12:24
Postimi #55


~~~~~~~~~~
Iconė e grupit




MakC, nganjehere lexoj nepermjet interpretimit tand, ose me sakte nga perzgjedhja e fjaleve dhe formulimi i tyre nje nuanc te pakandshme.
(kjo s'do te thote se nuk te lexoj, por kajhere me nderpritet 'oreksi' me diskutu ma tej...) sic e sheh, jam tolerante (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Ndersa ne lidhje me temen, tek ai shkrimi i siperm (kapitulli 9) kuptohet kjarte qe burri quan seksin dashuri dhe jo procesin e dashurise...prandaj gruja bahet 'kundershtare' (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

Pyetje: pse s'fillojne burrat qysh n'mjes...me nje tel nga zyra: Shpirt je....

Si dhe thua burrat nuk perkdhelin, athere per cfare DUHEN burrat ????

Perfat' t'mire jam e plotmendimit qe s'jan' te gjith' njelloj, se perndryshe keq do ishte KOHA (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
McCik
postuar 20/02/2007 - 19:40
Postimi #56


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit




:hem:
Problemi ėshtė kėtu:
Unė kam zgjedhur fjalėt e papėrshtatshme. Ajo qė desha tė shkruaja ( pėrkthimi, pra!), ėshtė njė libėr humoristik. Pavarėsisht se shakaja ėshtė gjysma e sė vėrtetės, s'ma kishte marė mendja kurrė se do pėrktheja aq keq, sa edhe shembujt me gjueti mamuthash, do mė numėroheshin si argumenta tė vėrtetė shkencorė. Do kem kujdes nė tė ardhmen qė mangėsitė e mija nė pėrzgjedhjen e fjalėve shqip tė mos vijnė kaq keqkuptimndjellėse. Ju kėrkoj falje pėr pėrkthimin joserioz tė njė libri joserioz qė ka rezultuar serioz.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abs
postuar 20/02/2007 - 23:30
Postimi #57


~~~~~~~~~~
Iconė e grupit




Nuk kam permend gje kund PERKTHIMET MakC por bisedat direkte!

Megjith'ate te lutem mos e merr per te madhe, fundja gjithsecili ka formen e vet':)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
McCik
postuar 21/02/2007 - 18:57
Postimi #58


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit




Para do kohėsh kam pa nji emision pėr dallimet burrė-grua. Ndėr provat e tjera ishte dhe kjo: Kufjot e dėgjimit nė vesh dhe personave tė testuar u thuhej njė numur, mė mirė tė them nė secilin vesh, nė tė njėjtėn kohė, njė numur i ndryshėm nga ai i veshit tjetėr. (E bėra ēorbė!)

Pėrfundimi: Burrat kapnin ose njerin, ose asnjerin numur. Gratė nė shumicėn e rasteve (78%) i gjenin tė dy numrat.

Unė jam burrė, nga ta marr vesh, i varfri, se ku ėshtė fjala, diskutim apo pėrkthim!? Hėrė tjetėr ma bėj lopka (po munde gjeje nga vjen kjo fjalė).

PS: E ke pa ti kėt emisionin qė them unė? "Typisch Mann; tüpisch Frau" titullohej. Kishte plot shembuj tė tjerė. Atje ishte dhe ajo varėsia hormonale qė duket te gishtat.(IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
abs
postuar 22/02/2007 - 10:42
Postimi #59


~~~~~~~~~~
Iconė e grupit




Jo nuk e kam pa.
Nuk me pelqejne emisione apo... me Stereotyp'en (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)

ndersa at'fjalen dialektore nuk e njoh (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
McCik
postuar 23/02/2007 - 19:11
Postimi #60


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit




Nė kohėt e vjetra ka qenė njė lloj monedhe, ku njėsitė mė tė vogla (siē janė sot centėt, qindarkat,pfenigėt) kishin tė stampuar njė lopė. Ishin tė vogla, ndaj quheshin nė mėnyrė zvogėluese lopkė (shumės-lopka). Kur dikush tė thotė "tė m'i bėsh gjėrat lopka" nėnkupton jo nė dialekt, por nė njė gjuhė qėllimisht tė vjetėr, "ma ftillo pak atė qė the". Ka thjesht efekt ngjyrėsimi. Tė ndodh nganjėherė nė tė rrallė edhe ty ose ndonjė bashkėqytetasi/e tėnd tė pėrdorni ndonjė fjalė (shuuumė rrallė) tė dialektit pėrkatės.

E thėnė ndryshe, gjithēka i ngjan pamjes tė atij qė po udhėton me tren: Pemėt vrapojnė me shpejtėsi tė hatashme.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Faqe V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 anėtar(ė) nė kėtė temė (1 shfletues dhe 0 pėrdorues anonim(ė))
0 anėtar(ė) :
 

RSS Lo-Fi Version
Forumi dhe Ditaret Kendveshtrim 2006-2012
Sot ėshtė : 13th May 2024 - 15:22