Navigim


Udhėzim
Tė nderuar pjesėmarrės e nė tė njėjtėn kohė kontribues tė Forumit dhe Ditarėve Kėndvėshtrim ! Mbarėvajtja e forumit, pėrfitimi i kėnaqėsise prej gjithėsecilit, kushtet optimale tė shkrimit e leximit, krijimi i njė klime mikpritėse pėr afrimin e anėtarėve te rinj tė ēfarėdo shtrese, edukimi, kualifikimi e eksperience, kėrkon pikėsėpari njohjen dhe respektimin e domosdoshėm tė disa rregullave tė thjeshta, tė cilat janė :

1. Natyra dhe ndėrtimi i Forumit

Forumi ndahet nė njė pjesė administrative tė titulluar Mbarėvajtje e Shėrbim, si dhe nė tre pjesė tė tjera tė veēanta tė cilat janė, Kėnd Tematik, Kėnd i Lirė dhe Kėnd pa ēensurė.

• Mbarėvajtje e Shėrbim

Nė ketė zonė mund tė shtrohen problemet funksionale tė hasura nga pėrdorimi i forumit. Tė gjitha paqartėsitė qė lidhen me sistemin e forumit do tė mundohemi t'u japim shpjegim e zgjidhje, natyrisht mbrėnda mundėsive e kompetencave tona. Por nė menyrė qė tė mos pėrsėrisim pa rreshtur tė njėjtim udhėzim, do tė duhej qė temat e hapura nga ju tė jenė tė qarta, pa lajle-lule, pa pėrdorim tė tepruar mimikash. Vetėm kėshtu atyre qė kanė tė njėjtin problem mund t'u kėshillojmė pėrdorimin e funksionit tė kėrkimit tė forumit. Kjo do t'i shpinte pa problem tek posti nė tė cilin ėshtė dhėnė njėherė zgjidhja e problemit.

• Kėnd Tematik.

Kėtu ka tema specifike pavarėsisht nga karakteri shoqėror ose pėrmbajtja e tyre. Kjo do tė thotė qė nėqoftėse nė titull tė temės gjėndet fjala seks kjo nuk nėnkupton qė tema eshtė erotike as qė diskutimet rreth saj tė shtyhen drejt kėtij drejtimi. Por qė seksi ose erotizmi duhet tė trajtohen nė aspekt kulturor, shoqėror ose shkencor. Gjuha e pėrdorur tek kjo zonė duhet tė jetė e qartė, pa zhargon (gjuhė shtėpie, rruge ose lagjeje), e menduar, tė ketė lidhje me temėn, me shkrimin ose artikullin qė diskutohet dhe jo lidhje me shkruesin ose shkruesen e tij. Pėrdorimi i mimikave ėshtė me pėrjashtime tė rralla kategorikisht i ndaluar. Tė gjithė titujt e dyshimtė, tė pa qartė, tė gjymtuar (qė pėrbėhen vetėm nga disa pikēuditse psh) ose tė shėmtuar do tė ndryshohen prej stafit.

• Kėnd i Lirė

Nė kėtė pjesė ka shkrime tė lira, tė shkujdesura, me thumba ose kunja. Ēfarė t'u vijė nėpėr mėndje mund ta hidhni e pėrdridhni si tė doni. Pėrdorimi i mimikave ndryshe nga dy kėndet e parė ėshtė i lejuar bile i rekomanduar. Sidoqoftė shkrimet nuk duhet tė pėrmbajnė ofendim personal i cili mund tė zėmėrojė bashkėbiseduesin e t'a detyrojė atė, pėr tė mbrojtur nderin, tė pergjigjet njėsoj duke e futur temėn si dhe ndjekėsit e saj nė njė vorbull pa fund.

• Kėnd pa censurė

Ahhh! Kėtu ėshtė zona e nevrikėve, revolucionarėve ose anarshistėve, tė pa disiplinuarve ose desidentėve tė perjetshėm, pra tė gjithė atyre qė duan tė zbrazen ndaj shoqerisė, politeses sė saj fallco, mediokritetit shoqėror ose atij familjar. Shkrimet mund tė jenė pa tabu. Zona ėshtė pa moderim e ēensurė. Kėshillojmė anashkalimin e kėsaj pjese nga tė gjithė ata qė morali familjar, ai shoqėror, fetar ose karakteri personal u imponon rregulla morale tė patjetėrsushme.


2. Detyrat e tė drejtat e anėtarit

• Tė drejtat

- Keni tė drejtė t'i shtroni ēfarėdolloji pyetje stafit ose personave tė tij pėrbėrės.
- Tė drejtėn e anonimatit nė profil si dhe pėrgjatė kohės qė qarkulloni nė forum.
- Mundėsinė tė zgjidhni miqtė ose t'i shmangni ata.
- Tė raportoni, tek sfafi i forumit, ēdo lloj personi ose shkrimi fyes ndaj jush.
- Tė mos mbani asnjė pėrgjegjėsi mbi saktėsinė e shkrimit ose informacionin qė jepni nėpėrmjet tij.
- Tė shprehni lirė e pa ndrojtje opinionin tuaj, por pa cėnuar llojin ose karakterin e forumit nė tė cilin shkruani.
- Tė jepni mendimin tuaj konstruktiv mbi pėrpilimin dhe pasurimin e mėtejshėm tė kėtij udhėzimi

• Detyrat

- Duhet tė merrni njohuri, pėrpara se tė postoni shkrimin tuaj, mbi natyrėn ose karakterin e forumit nė tė cilin shkruani. Mbi ēdo forum vendosen shpesh kujtesa tė ndryshme tė cilat nuk duhet tė nėnvlerėsohen.
- Temat qė krijoni duhet tė kene tituj tė zgjedhur me kujdes, tė qartė e tė zgjuar, nė mėnyrė qė ato tė tėrheqin sa mė shumė vizitorė si dhe tė indeksohen sa mė lehtė nga motorėt e kėrkimit si google e kompani.
- Teksti i shkrimit nuk duhet tė jetė i ngjyrosur keqas, i zmadhuar ose zvogėluar jashtė mase, pėr tė ruajtur si duhet estetikėn e pėrgjithshme tė faqes.
- Pėrdorimi i fotografive tek nėnshkrimet duhet tė jetė i kufizuar nė ngjyra, e nė pėrmasa tė pakta, qė tė mos pengojė rrjedhshmėrinė e leximit.
- Eshtė i ndaluar postimi i fotografive me karakter pornografik kur nuk pėrbėjnė ilustrim tė ndonjė shkrimi te natyres studimore. Ngaqė fotot e tilla, pėr shumėkush sot, nuk pėrbėjnė as zbulim e as pėrmbajnė interes tė veēantė.

3. Sanksionet

- Fshirja sistematike e shkrimeve pa fare lidhje me temėn pėr diskutim.
- Korrigjimi i titujve pa kuptim, editimi ose lėvizja e shkrimeve tė pa bėra ku, ose si, duhet.
- Mbyllja e temave qė kapėrcejnė limitet e llogjikės sė shėndoshė ose nuk kanė asnjė interes.
- Aprovimi i shkrimeve pėrpara postimit, ndaj atyre qė nuk respektojne udhėzimet nė mėnyrė pėrsėritėse.
- Ndalimi i shkrimit pėr njė kohė tė kufizuar deri dhe pėrzėnia prej forumit.

4. Pėrkatėsim

- Nuk lejohet nė kėtė forum pjesėmarrja e personave nėn 18 vjeē.
- Pėrveē rasteve tė jashtėzakonshme, tė miratuara nga stafi, nuk lejohet mė shumė se njė regjistrim pėr njeri.
- Pas njė kohe tė caktuar, u hiqet regjistrimi (pėrveē pjesėmarrėsve nė lojėra) atyre qė nuk kanė kryer asnjė shkrim.
- Forumi ruan tė drejtėn mbi informacionet e dhėna ose shkrimet e postuara nė tė, duke u zotuar qė nuk do t'i pėrdorė pėr qėllim tregtie. Nė mbyllje tė tij, forumi angazhohet t'u shpėrndajė atyre qė duan tėrėsinė e postimeve tė tyre, nė njė dokument text.

Forumi dhe Ditarėt Kėndvėshtrim, 7 Gusht 2007.
RSS Lo-Fi Version
Forumi dhe Ditaret Kendveshtrim 2006-2012
Sot ėshtė : 5th December 2020 - 23:15