Navigim


Collapse
Mirėsevjen kurreshtar !

Postuar nga Postieri-Forumit12/04/2012 - 00:19
A e dini se cilat janė 50 ēuditė shqiptare 1. Shqipėria kufizohet me popullsi shqiptareMe ndarjen e kufijve qė u bėnė nė vitin 1913, nė Konferencėn e Ambasadorėve nė Londėr, Shqipėria mbeti i vetmi vend nė botė qė kufizohet me popullsinė e vet. Edhe pse ndarja e kufijve ishte njė padrejtėsi e madhe historike, bėri qė tė krijohej njė ēudi e prodhimit shqiptar. Minimalisht edhe pse ėshtė njė e keqe e madhe, kjo na bėn qė tė jemi me krahėt e ngrohtė pėr sa i pėrket mbėshtetjes nė kufij. E vetmj... ... [Lexoni mė shumė]


Postimi fundit prej: Postieri-Forumit nė 12/04/2012 - 00:19
Leximet: 15294
Komentimet: 0

Postuar nga zog01/02/2012 - 20:23
Artistė e shkencėtarė mblidhen nė njė grupim tė riShkrimtarė, artistė, filozofė, historianė, mjekė, shkencėtarė janė mbledhur sė bashku pėr tė krijuar njė akademi tė re. Dje, Gjykata e Tiranės miratoi krijimin e Akademisė Shqiptare tė Arteve dhe Shkencave, e cila u themelua mė 17 dhjetor 2011. Nė pėrbėrje tė saj janė emra tė shquar tė artit, kulturės, shkencės shqiptare, si Ismail dhe Helena Kadare, Inva Mula, Ermonela Jaho, Adrian Civici, Fatos Tarifa, Limoz Dizdari, Pėllumb Xhufi, Isuf Kalo et... ... [Lexoni mė shumė]


Postimi fundit prej: zog nė 01/02/2012 - 20:23
Leximet: 15824
Komentimet: 0

Postuar nga Postieri-Forumit28/01/2012 - 23:22
Ismail Kadare u lind mė 28 janar 1936 nė Gjirokastėr, ku pėrfundoi edhe arsimin e mesėm; mė 1958 mbaroi Gjuhė-Letėrsi nė Universitetin e Tiranės. Mė pas shkoi nė Moskė me studime pėr dy vjet nė Institutin e Letėrsisė Botėrore “Maksim Gorki”. Ismail Kadare ėshtė njė nga shkrimtarėt mė tė mėdhenj tė letėrsisė botėrore. Vepra e tij ėshtė pėrkthyer nė mbi 45 gjuhė tė huaja, duke e bėrė tė njohur Shqipėrinė nė botė, me historinė dhe me kulturėn e saj. Rrugėn e krijimtarisė letrare e nisi ... ... [Lexoni mė shumė]


Postimi fundit prej: zog nė 28/01/2012 - 23:27
Leximet: 14907
Komentimet: 1

Postuar nga Postieri-Forumit28/01/2012 - 14:48
Sipas organizatės “Reporterė pa Kufij”, liria e medias nė vendin tonė ėshtė pėrkeqėsuar gjatė vitit 2010. Nė raportin “Indeksi i lirisė sė shtypit pėr vitin 2011”, qė u publikua sot nga organizata, Shqipėria rėnditet nė vendin e 96-tė, 16 vende mė poshtė se njė vit mė parė. Sipas kėtij raporti, Shqipėria renditet poshtė tė gjitha vendeve tė tjera tė rajonit tė Ballkanit, duke lėnė pas vetėm Malin e Zi qė pėr vitin 2011 ndodhet nė vend tė 107-tė. Nė Kosovė janė vėnė re pėr... ... [Lexoni mė shumė]


Postimi fundit prej: Postieri-Forumit nė 28/01/2012 - 14:48
Leximet: 17755
Komentimet: 0

 
Collapse
Shkrimet mė tė fundit

Naim Frasheri
4th May 2019 - 16:14
nga zog

Ta mbyllim, mos ta mbyllim !
7th July 2012 - 11:35
nga zacharia11

Ēudite shqiptare
12th April 2012 - 00:19
nga Postieri-Forumit

Ndjenja
9th March 2012 - 16:48
nga Kaloresi

Themelohet Akademia e re shqiptare
1st February 2012 - 20:23
nga zog

28 janar 1936/ Ismail Kadare
28th January 2012 - 23:27
nga zog

Profecia e Pasolinit
28th January 2012 - 15:01
nga zog

Letėrkėmbim: Jean-Paul Sartre dhe Simone de Beauvoir
28th January 2012 - 14:52
nga zog

Liria e medias, ‘Reporterė pa Kufij’: Shqipėria ka zbritur 16 vende
28th January 2012 - 14:48
nga Postieri-Forumit

Heroi, shoqėria dhe historia
28th January 2012 - 14:13
nga Postieri-Forumit

Shfaqni tė gjithė shkrimet

Collapse
Shoutbox
RSS Lo-Fi Version
Forumi dhe Ditaret Kendveshtrim 2006-2012
Sot ėshtė : 2nd October 2022 - 01:45