Navigim


3 Faqe V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Preja e njė martese tė lodhur
V
postuar 18/10/2008 - 13:05
Postimi #1








        Preja e njė martese tė lodhur- Rudina Xhunga

            Pėr ata qė duhen:
             Me frikė se bėhen tre dhe ankth
                      mos mbeten njė
                   


E mban mend kur tė shkrova se ai sapo mė kishte lėnė?
Mbase tė kam thėnė "e lashė",se ato kohė inati qe mė i fortė se dhembja,po c'rėndėsi ka?Lamė njėri-tjetrin,pėr tė qenė brenda.
Erdhėn ditė e net vetėm.Jo se netėt i kishim kaluar bashkė,por ditėt pa tė nuk shtyheshin dot para.Sidomos nuk pėrballohej zgjimi fiks mė 5:00,kur si nėpėr ėndėrr pyesja veten:"K gabova?"-"Gabimi qe qysh nė nisje",-vetėpėrgjigjesha,pastaj,nė gjumė e sipėr,kujtoja c'mė kishte thėnė nė krye tė lidhjes:"Kur tė ndahemi,nėse ndahemi,kujto grindjet tona(qė s'ishin edhe aq pak),mendo vetėm keq pėr mua,do tė jetė mė e lehtė pėr ty".
Pastaj flija,pastaj zgjohesha,shkoja nė punė,vija nga puna,flija pėrsėri,zgjohesha mė 5:00,flija mė 6:00,cohesha mė 7:00,shkoja nė punė mė 8:00 dhe ēdo ditė,ēdo minutė e harroja nga pak dhe e doja mė shumė.
Por atė doja e njė tjetėr kėrkoja,njė tjetėr si ai,njė tė panjohur pėr ta njohur tė gjithin pėr vete,ti nuk je e vetmja qė di se ai ishte i martuar kur ne u lidhėm,por je e vetmja qė e di se nuk ka njė tė ngjashme me mua nė orvatjet e dėshtuara dėshpėruese tė kėrkimit nė fjalė.
Por kėsaj here kisha vendosur te kerkoja me gjithė dijet e perftuara nga humbjet ne vite (te cilat,te siguroj,vetėm humbje tė reja pjellin) dhe nga leksionet e vjedhura nėpėr dialoge me ato qe unė,ti dhe bota i quajmė kurva.Kėshtu qe kėrkova sa kohe mes te njohurish,kujtimesh,copash ditari te fshehura e te degjoja ish-ish te dashurin qe fliste nė radio,ndėrsa unė lexoja njė vellim poetik te porsadale te ish-ish-se dashures se ish-te dashurit tim.I nderpreva me urdher radion,librin ddhe lotet.
Mengjesi me kapi me njė ndjesi se me priste diēka e re,diēka ndryshe ,e paardhur kurrė deri me pare.
E kam me te thėnė se dashurinė e jetės njeriu e takon befas,kthen koken dhe shikon atė,atė qe ka dashur e pritur gjithemone.Sa me shumė ia perseritja vetes,aq me ngultazi i shikoja njerėzitė neer rrugė.I fiksoja ne mėnyrėn me te pacipe te mundshme,duke pritur njė shkendije magnetike me njė ankth edhe me tė madh sesa ai qe provon kur pret te plotesohet viza e dytė e testit te shtatezenise.
Por hiē,asgjė,asgjekundi.Tė gjithė ishin te martuar.I urreja gratė e tyre edhe pa i njohur.
Kur pashė se nuk kishte asgjė me te mirė pėr te bėrė sesa te prisja e lashe kerkimin.
Nisja t'i denoja ditet ne pune.E ke vėnė re edhe ti:sapo ta dusha punėn tėnde,nuk ehste asnjhere motiv i mjaftueshem,kur je vetėm.Njė mikeshe e ime thotė se te gjithė ikin njė ditė,vetėm pune nuk te le,ndaj p.s. saj ia vlen te kapesh fort,S'e di!E kam vrarė mendjen pėr kėtė shpesh,sa here ezihesha me atė para lajmeve dhe futesha ne banjen e punės pėr e qare apo vjelle.Ose,kur ne zhegun e fushatave elektorale ,nėse ai priste du bileta pėr te ushetuar,mua me dukej se zgjedhjet kishin mbaruar dhe nisesha.Ndoshta,ndaj femrat ,edhe me te aftat e races,janė njė hap pas meshkujve,ne rastin me te mirė.I tradhton zemra pikėrisht atėherė kur nuk duhet.
Ne njėrėn prej ditėve qe i rendoja me kėso persiatjesh,duke pritur gjumin ,me trembi zhurma qe bėn celulari kur sjell njė mesazh tė ri.
Kėshtu nisi historia ime e sms-ve me njė te panjohur njė te diel shtatori.po t'i tregoj gjithme c'shkrova e me shkroi,pa ndalur te te shpjegoj,

Eja pas meje!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
postuar 18/10/2008 - 13:15
Postimi #2








Ora 17:40 - sms

I panjohuri-Nuk te pashė ne lajmet e drekes.nuk je ne Tiran?
Unė-Kush je ti?
-Njė i njohuri yt i vjetėr.
-Nuk kam te njohur ,aq mė pak te vjetėr qe nuk dinė te pėrdorin shkronjen ė.
-Ti ne te vėrtetė i perdor mirė ė-nėmpo nuk di te pėrdorėsh asgjė tjetėr...
-Mos keni ngaterruar nr?Ju lutem ,mos mė shqetesoni!Nuk ju njoh dhe nuk kam dėshirė t'ju njoh.
-E di kush je ,tė njoh mirė,dua tė mė njohėsh edhe ti.
U permiresova me ė-nė me duket...
Po ti c'do permiresosh prej meje?...
-Kush je?
-Njė njeri qe e ke fyer dikur,pa te drejtė.
-do tė marrėsh hak tani?Pse te kam fyer,personalish apo nga ekrani?
-Oh,sa te pelqyeka vetja!Fyerja nga ekrani,nuk je kaq e sofistikuar ti.Jo,jo ngjarje banale,por me la shije te keqe,m'u duke vulgare,e rendomte,siē edhe je ne te vėrtetė.
-Kush dreqin je,idiot?!
-Ja,kisha te drejtė ,apo jo?E nxore veten.Kaq pėr sot,Shkruhemi njė ditė tjetėr.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
postuar 18/10/2008 - 13:28
Postimi #3








21.09. ?
I panjohuri-He,c'po bėn sot?Apo po shijon njė nga ditet e tua koti?
Unė-Ku e di ti se ditet e mia janė koti?
-Dukesh.kur jep lajmet,e ke te shkruar nė buzė sa kot jeton.
-Idiot!
-Nuk di te shash ndryshe ti?Ma the njė here dje se isha idiot.Jepi,tjetėr!
-Kush je ti?
-Idiot,pra.Ndėrsa ti,mė vjen keq te ta them,por me duket,ose me kanė thėnė,se je budallaqe.
-U binda se nuk me njeh,sikunder thua.U binda se nuk dohet te komunikoj me te panjohur.
-Tė njoh.Mė fal pėr fyerjen.
-Lexo,o njeri,se nuk dua ta du me cili je?Unė vetėm budallaqe nuk jam,pėr fatin ti te keq.
-Si do ta ndreqesh gafen qe bėra?Do qe tė vij dhe te te kerkoj ndjesė ballė pėr ballė?
-OK.Hipi bicikletes dhe eja ne punėn time.E di nga bie,besoj?
-Po sikur te them se kam makine dhe ti ke hipur ne te?
-Kur kėshtu?!
-Ah,mos kėrko shumė!
-Po c'rėndėsi ka ,a the se do tė vijė te me takoje tani?
-Thashe,por nderrova mendje.Nuk ėshtė ēasti i duhur.Pastaj,ti u zbute.Harroke kollaj.
-Mirė,kurrė mos ardhsh!Ti duhet tė jesh plak,i urryer,i shėmtuar,pėrderisa ngurron te me takosh.nuk ėshtė fyerje,ėshtė konstatim.
-Oh,sa larg se vėrtetės!As plak,as i urryer,as i shėmtuar.Por pavarėsisht,nuk do tė vij sot te te takoj.
-Si tė duash!Quajete mbyllur komunikimin me mua.Tani do ta fshij sms-ne tėnd te fundit dhe nuk do ta kem me numrin tėnd.Me sa kuptoj,te je ndonjė maniak ekrani.gjen numra celulari dhe shkemben mesazhe.
Kerko ndonjė numer tjetėr me mirė,se nuk me pėlqen te mendoj se jam e cmendur.

23.09. ?
I panjohuri-Dje nderpreva komunikimin qe tė mos ndiheshe e cmendur,siē the.ne darke me ke marrė ne tel.E fshive numrin,por kėtė numer vetėm ne te dy e dimė,e s'kish kish tjetėr veē teje te me telefononte.
Ėshtė numri im i dytė vetėm pėr ty.Pres,por jo zile me hile...
Unė-A mund te ndajme bashke diēka te rėndėsishme pėr mua?Sot kam ditelindjen,ndaj te lutem pa fyerje.
-Sinqerisht,URIME!Ndoshta heren tjetėr do tė jemi bashke,qoftė edhe si miq.
-Mund te jemi edhe sot,ndoshta jo si miq,por si te panjohur.Eja me tako ne pune!
-Ou,kukulla e ekranit nuk paska me ke te kaloje ditelindjen!E po ėshtė shpejt njė vit me shumė,qe iku.
-Tė thashė tė vish sot ose kurrė me!
-Tonin urdherues ta urrej.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
postuar 18/10/2008 - 14:01
Postimi #4








24.09. ?
I panjohuri-Nuk m'u duke ditė e mirė e djeshmja pėr ty.
Tė pshe ne lajme.Mund edhe t'i lije ditėn tėnde te lindje,apo vėrtetė nuk kishe asgjė me te mirė pėr te bėrė?
Je zėnė me te dashurin?
Unė-C'tė duhet ty?!
-Po me provokon kėshtu?Ēfarė do tė zbulosh?Mos u mundo shumė ,ta tregoj vete.Unė nuk kam te dashur.
-Kjo ėshtė frazė standarde intervistash nėpėr revista.
Unė te kėrkova sinqeritet ne komunikim.
-E para,ti nuk ke te drejtė te me kerkosh gjė;e dyta,ti nuk me ke kėrkuar asgjė,aq mė pak sinqeritet.
-E po po ta kerkoj tani.dua tė flasim sinqerisht,si me veten.
-Ne rregul.Kush je ti?Sinqerisht.
-Unė jam njė njeri qe do tė te njohė.Mund te te njihja edhe duke t'u afruar,por mendova se kėshtu edhe me intersante,me e ēuditshme,me e vėrtetė.Dua tė flasim gjatė bashke.
-Pse nuk zgjodhe rrugėn me te shkruter,duke m'u afruar ne njė feste,kafef,apo nėpėrmjet te njohurish te perbashket?Pse beson se unė mund te vazhdoj te komunikoj me ty me mesazhe?
-Sepse je kureshtare.Dhe bėn mirė qe je,kureshtja do tė te ndihe ne fillim,pastaj do tė tė vijė dėshira pėr e folur,madje dėshirė pėr t'u takuar.
-Oh,sa parashikues!Edhe njė pyetje,meqenėse po flirton me mua ne mesazhe:je i martuar?Jo pėr ndonjė plan te ardhmeje,por se nuk dua te kem asnjė marredhenie,qoftė flirt telefonik,me burra te martuar.
-E njoh marredhenien tėnde me njė burrė te martuar.E dinė te gjithė,por unė nuk te paragjykoj.Unė nuk jam i martuar.
-Ēfarė dinė te gjithė?Kush je ti?
-E lame te jemi te sinqertė.nuk dua te besh sikur nuk kupton,as te fshehesh gjėra te cilat i di mirė.Sepse pastaj nuk do tė te besoj pėr ato qe nuk i di.
-Jo,vėrtetė nuk kuptoj.Cili ėshtė ky burrė i martuar pėr te cilin flet?
-E kuptoj,jovetem qe shtiresh,por edhe gjenjen kur thua se je vetėm.Ti nuk je vetėm,ndaj po e mbron atė nga kureshtja ime.Tė vafte mbarė me dashnorin tėnd,siē te ka vajtur deri me sot!
-Sa mbarė mė ka vajtur mė ka vajtur,ti duhet ta dish po aq mirė sa unė,pėrderisa me ndjek dhe informohesh pėr mua.
Me vjen keq qe komunikovadhe i kushtova kohėn dhe vemendjen time njė detektivi.Tani kuptova cili je,ēfarė kėrkoje dhe sa budallaqe u tregova.
-Nuk jam detektiv.Tė mos keqkuptohemi kot.Por jam i inatosur qe me genjen.thua se je vetėm.Unė e dija kėtė,ndaj nisa te te shkruaj.Por te pashė sot me te,ne njė kafe,ne publik,ne mes te ditės.nuk duhet tė jesh detektiv pėr te tė parė ty ne kafen ku shkoj shpesh.
-Tek Akademia?U pershendetem?Tė njoh unė ty?
-Jo,nuk u pershendetem.Ishe shuem e sene me te.E do akoma?
-Po,po ti je detektiv,ose je vetė ai,qe mė shkruan pėr te mėsuar ne ndiej akoma pėr ty.Po me pyet,o njeri.Me pyet ne sy dhe do tė ta them.
-Po luan keq.Nuk je hiē bindese.E lemė me kaq sonte.Po ta pėrsėris.Do te vazhdojme te shkruhemi bashke nesėr,pasneser dhe shuem ditė te tjera,me dy kushte:nėse je e lirė dhe nėse je e sinqertė.Ciao!


Go to the top of the page
 
+Quote Post
zacharia11
postuar 18/10/2008 - 20:04
Postimi #5


Fragmentar
Iconė e grupit




pjese te librit te Rudina Xhunges jane keto Noto ? apo gabohem...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
postuar 18/10/2008 - 22:45
Postimi #6








iijes zach...
----------------------------------------

30.09. ?
I panjohuri-Tė lashe vetėm disa ditė pėr t'u menduar.
He,si thua,je e lirė dhe do tė jesh e sinqertė?
Unė-E lirė jam.E sinqertė,nuk di si ma kėrkon kur vete nuk je i tillė.Ti je real,por jo pėr mua.Njoh vetėm njė nr. celulari tėndin,qe e hap dhe e mbyll kur do.Me tako,po ta kerkoj sersih,Ky ėshtė kushti imper te vazhduar.
-Jo,ti nuk mundesh te vesh kushte.Unė e hapa kėtė loje,qe do tė vazhdoje me kushtet e mia.
-Pra,ėshtė loje?
-jo nuk ėshtė loje.Nuk kam kohe te luaj.Por dua te te njoh dhe te me njohėsh,ndryshe nga c'do mundeshim po tė ishim pėrballė.I ke marrė parasysh ato takimet standarde:'Si je?C'thotė puna?Unė te dua,po ti?"nuk ka pėr te funksionuar nėse takohemi.
-Pse,ti me do mua?
-Besoj se sms-te janė domethenese.
-mos mė fut friken.Sot isha tek Akademia dhe te kerkoja gjithandej.Dhe nuk dija ke kerkoja.
-mos ji kaq e pasigurt.Beso tek unė.Kridhu ne loje,e gjitha.
-Ndaj ndiej inat me veten.Se di nuk pse te besoj.Me vjen turp qe nuk detyroj dot veten ta nderpres komunikimin.
-Dhe nuk ke pse ta besh.unė dua tė flasim pėr te gjithė jetėn.Por tani pėr tani ende larg,pasi janė te tjerė shumė afėr...
-Ēfarė thua?Pėr ke te tjerė flet?
Heshtje...
-Pergjigju,pra!Ku do shkojme me sms?
Heshtje...
-Nuk mendon se nuk do tė shkojmė asgjekundi.ti me frikeson me mendjemadhesine tėnde.Dhe me ndjell.
Kjo u kuptua tani.Pse nuk takohemi?
Heshtje...
-Pergjigju,dreqi te haje!Me tako.Pergjigju,nuk mund te ikesh si frikacak!
Heshtje...
-Bej si tė duash:ose rri.ose ik.S'dua te bėj qaramanen dhe budallaqen!
Heshtje...
-E di ēfarė?Tani po bindem se po tallesh,vetėm je tallur qe nga fillimi.Kenaqu,te eci!Shijoje!
-QEtesohu!Nuk jam tallur asnjė ēast,as do tė doja te talleshe si ti.Rri me veten tani ktheju edhe njė here sms-ve qe me ke shkruar.Do ta kuptosh sa nervoze ishe.
Nuk kemi ku shkojme ,nėse ti vazhdon me nervozizem.-Ah,ia arrite te me tundosh dhe tani me thua terri me veten!
-Merre shtruar.mos u nxeh.Natėn!
-Kuptoj!Tani do tė mbylesh celin,duke me uruar naten,kur ora ėshtė vetėm 20:00 dhe do ta mbyllesh mbremjen duke pire kafe me mikeshen tėnde.Ju parafytyroj duke qeshur me budalliqet qe shkruan sms!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
postuar 18/10/2008 - 23:28
Postimi #7










i Panjohuri-Permende mikeshen time?Aludon se e njeh.Do te ishte ēudi ,kur ankohesh se nuk me njeh as mua.
-Nuk te njoh,por dua.Atė nuk e njoh dhe as dua.
-Pse ma permende,nuk kapa nentekstin?
-Sa u shqetesove!Qneka e rėndėsishme pėr ty!Po nga unė c'kėrkon,atėherė?
-Sė pari,partneri nuk ngacmohet;sė dyti,nuk te kerkoj pėr castin-kėtė e kam zgjidhur.Tė gjithė e kanė te lehtė kėtė.Mbetet perspektiva;tjetėr gjė kjo.
-Se mos keqkuptohemi si ngahere.Nuk jam xheloze,s'ka si tejem pėr ty.Dhe gezohem qe e ke zgjedhur castin,por shumė ēaste bashke bėjnė perspektiven dhe jo sms nervoze.Kupton?
-Kuptoj.Kuptoj qe edhe ti e ke zgjedhur castin,ndoshta edhe perspektiven.Kėtu ndryshojmė ne te dy:ti shumė kureshtare ,unė pretendonjes.
-Ti nuk mund tė dish asgjė pėr castin dhe perspektiven time.Mė fal,por flet kot.Dhe as unė nuk mund te te tregoj,se nuk te njoh.Ndaj s'mund te t'i besoj sekretet e mia:ne dua kend,ne bėj dashuri,si qaj,si vuaj,si lodhem,si vetsugjestionohem,ne jam vetėm a vet e tretė.Si te t'i them ty.o pretendues,a s'di ēfarė emri te te ve?!
-Mendo si tė duash pėr mua dhe qėllimet e mia.Here te dukem talles,here i frikshem,here mendjemadh,here detektiv.Pėr ty flas edhe kot,madje edhe provokoj,ngaqė s'di asgjė.Meqė ti do,unė po zhdukem nga celulari yt.Mbetem dashamires.-Si te ta them fare shqip o dashamires?unė nuk dua qe ti te zhdukesh,dua qe ti te shfaqesh.Por ti je si unė,qe,kur kam frikė te kaloj bulevardin nga trafiku,marr taksi.
-Pse mendon se te te takoj perben rrezik pėr mua?Nuk ka kuptim ta bėj kėtė pa pasur njė shprese.Asgje me shumė ,fare thjeshtė.
-Tė kujtohet qysh shkruhemi?Qe me 15:30.nuk mė ka ndodhur me apre.Me beso mua tani,te te besoj unė me vonė.Me tako.
-Problemi ėshtė se tani nuk mund te te besoj dot.Kam arsye te jem i sigurt se nuk je e gatshme pėr lidhjen tonė.
-Arsye?Po kjo qe po bėjmė,a ka arsye?Ti nuk je bindur ende te me takosh?Ēfarė pret?Sa pėr te te dhėnė njė dorė;unė dhe celulari im jemi shumė te afert qysh se ke ardhur ti.Njerezve afėr meje u vjen keq kur me shohin duke shkruar e pritur sms,por unė ndihem mirė.S'e mohoj.Po ti si ndihesh?
-Shumė mirė dhe shumė keq.E mbyllim pėr sot,se lame nam.

-Dakord.E kalofsh mirė naten!


Go to the top of the page
 
+Quote Post
postuar 20/10/2008 - 23:13
Postimi #8








1.10. ?

I panjohuri-Pėrshėndetje!Tė ka marrė malli?
Heshtje...
Ah me fal!Qenke me atė?Mė fal!

Unė-Jo,nuk jam e zėnė me atė,jam me njė mikeshe ne kafe.

-Po pse nuk pėrgjigjesh,atėherė?Je e zemeruar me mua?
-Jo e zemeruar,e mėrzitur.-Nuk ėshtė vonė pėr te pire kafen ne kere ore,apo do tė rrish pėr dreke aty ku je me mikeshen tėnde?
-Po,besoj.
-Pse kaq thate?
-nuk siha e perqendruar.Po vezhgoja njė ēift.Djali ha paidhqe,vajza peshk.Nuk dihet sa kohe d ot'u duhet atyre pėr te gjetur njė gjuhe te perbashket ushqimi.
-Do tė thuash se ne s'po e gjejmė dot gjuhem tonė te komunikimit?
-Po tė vonohemi akoma me sms dyshimtare,vėshtirė do tė jetė;aq me keq kur dhe kėto sms vijnė kur ti do.U bese dy ditė qe nuk shkruan.
-Tė thashė se jam ne Jug me mikeshen time?
-Jo,nuk me the.
-Sot,besoj do tė jem ne Tiranė.tani ajm ulur pėr te drekuar.
-Ēfarė i thua asaj pėr sms qe dergom?
-Nuk i them asgjė.Pse duhet t'i them?
-E po mua nuk me duket e ndershme te me shkruash kur je pėrballė mikeshes sate.
-E drejtė.Ky arsyetim qėndron edhe pėr ty.nuk dua te me shkruash kur je ne kafe me te.
-Nuk te kam shkruar ndonjėherė.
-Po e bėn tani.A nuk je duke shkruar?
-Unė nuk jam me te tani.Jam me njė shoqe ,tė thashė me duket.Pse bėn sikur nuk kupton?Apo do tė justifikohesh?
-Mos u nxeh!Unė nuk kam c'justifikoj,Tė kam thėnė se kam njė mikeshe.Vazhdo dreken tėnde,unė timen.
Shkruhemi nesėr.

1.10. ?
ORA 20:30
I panjohuri-Tė thashė "shkruhemi nesėr",por nuk m'u durua.Vazhdon tė jesh e mėrzitur me mua?
Unė-jo,s'besoj.Duhet te jem?
-Vėrtetė?E bėn shpesh kėtė ,ri me dike dhe mendon pėr njė tjetėr?
-Nuk ecėn sonte.nuk dua te me ngjisesh merzine tėnde.Natėn!

2.10. ?
I panjohuri-nuk tė shkrova gjatė ditės,isha i zėnė me pune.Mė fal.
Unė-C'pune bėn ti?
-njė pune te ngjashme me tenden.
-Unė merrem me lajme.Ēfarė ka te ngjajshme me lajmet?
-Biznesi,puna ime.
-Dhe aq nuk me duken te ngjashme.Merresh me biznes,vėrtetė?Nuk e dija qe paska biznesmene kaq te ngeshem sa tė merren me sms!
-Unė nuk jam i ngeshem,jam i interesuar.
-Dhe nuk e dija qe ka biznismene te mencur,ne kuptimin teorik te fjalės.Me duken praktike ata qe njoh.
-Pa fyerje.Tashme e di qe s'me pėlqen.Ku je tani?
-Ne shtepi.
-C'po bėn?
-Po lexoj.
-Unė po futem ne njė takim,afėr shtepise sate.Mbaroj pėr njė ore.Shkruhemi pėrsėri.
-Ti e di ku e kam shtepine unė?
Heshtje...
-Ok.Unė po vazhdoj te lexoj.Me shkruaj kur tė mbarosh.Sa e ēuditshme!Me duket sikur ti do tė vish ne shtepi me te mbyllur takimin.
-Do tė ndodhė,shumė shpejt.


Go to the top of the page
 
+Quote Post
postuar 21/10/2008 - 21:41
Postimi #9









3.10. ?
Unė-Tė prita mbrėmė,nuk me shkrove.Celin e kishe vetėm mbyllur.
-I panjohuri-Mė fal qe te bėra te presėsh.Shkuam ne Durrės pas takimit.Dhe si tavoline vendosem t'i mbyllnim celularet.Pime deri ne mėngjes.Tani kam ardhur dhe me dhemb koka shumė,por duhet te bėj njė dush e te dal.
-Mund dhe te ma thoshe.
-Pse kėshtu?
-Sepse kėshtu e lame.
-Po tė rregullosh nuancat e shkrimit,mund te te jap te drejtė.
-Dhe pa i rregulluar e drejta edhe me mua.
-Yes.Duhet te te lajmeroja,por nuk doja te nxeheshe dhe e lashe fare.Do te gdhinte dhe do tė flisnim,siē po bėjmė.
-Po shkruhemi ,nuk po flasim.Shkruhemi nga darka.Ti akoma nuk ke shkuar ne pune?
Jo,jam gjithė pertese sot.Po tė dal pak nga pak.
-Me shkruaj gajte ditės.Me pėlqen te di ku je e ēfarė bėn.
-Me shkruaj edhe ti.Edhe mua me pėlqen.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
postuar 21/10/2008 - 21:52
Postimi #10









3.10. ?
I panjohuri-Unė jam gati pėr te shkruar.Ti je e lirė?
Unė-Po,jam ne pune,por s'kam pune.
-Vetėm te lutem,tė mos falsim pėr takimin e ardhshėm sot,gjejmė njė teme intersante.Dhe nuk kemi pak.
-Po mua nuk me duket asgjė me intersante sesa te te takoj.
-Pa ditur qe je ndare,nuk e hedh dot hapin.
-Unė jam ndare tre muaj me pare.
-Po duheni akoma.
-Unė jo.Ai nuk e di,duhet ta pyes.
Heshtje...
-Nuk e bseon?
-Jo,a e beson ti kėtė qe po thua,ky ėshtė problemi.
-unė jam rremuje,kam rremuje ne atė qe dua,besoj dhe them.jo pėr shkakun tėnd jeta ime sentimentale ka ndryshuar,por pėr shkakun tėnd ka ndryshuar impenjimi im.
-Ndaj atij?
-Ndaj punės.Po ndryshon perqendrimi im ne gjithēka.Kjo nuk me ndodh njė herė ne muaj,a njė herė ne vit.Mos me keqkupto,nuk po tė them se kam gjėrat rremuje dhe te kerkoj ty te vesh rregull ne jetėn time.
Por nuk ehste sekret te te them se,megjithėse absurd,komunikimi ynė me tėrheq dhe dua ta prek.Nuk me pėlqen te luaj pa ditur fundin.
-Loja ime te demton ty vetėm pėr castin,ndėrsa loja jote mua me fut ne qorrsokak pėr gjithė jetėn.Ka goxha diference,apo jo?
-Unė e njoh veten.Mos u vono,sepse ndiej qe do ta marr sėrish ne dorė vetekontrollin.Me tako.Unė dua fort te te takoj.
-Me ndeze.Mos po i bie shumė gjatė dhe duhet te takohemi?Unė them se jo,pasi pėr castin te dy kemi te tjerė.Unė kam nevojė pėr njė lidhje te thelle.
-Ndėrsa unė kam nevojė te te materializoj.dua te shoh kujt i shkruaj,kujt i lutem aq shumė ta takoj.Kush ma sjel humorin kur dergon sms dhe ma prish kur e mbyll celularin.
-Nuk me duket moment i dukur t'i bashkoj ne njė te vetėm mua realin dhe mua shkruesin e sms-ve.Mos nxito as ti.Ky ēast do tė vijė natyrshem.
-Si natyrshem?Ē'do tė ndodhė derisa ai tė vijė?Ti do tė me pyesesh,unė do tė perjgigjem.kėshtu mendon te vazhdoje?Kėshtu beson te me njohėsh?Por unė kam frikė te te rrefehem.Pse duhet ta bėj kere me njė te panjohur?
-Frike?Nga komunikimi me sms?Unė nuk kerkoj asnjė rrefim nga ti,asgjė nga e kaluara,asgjė nga e sotmja.kerkoj te provoj tė ndėrtojmė tė ardhmėn e perbashke,nėse do tė mundemi ta bėjmė.S'do tė me interesonte asgjė jashtė kėtij konteksti.Ti je kryesorja ne kėtė proces njohjeje deri ne vendimmarrje.Nuk e ndien?Apo s'e vlerėson?
-Sa vjeē je?
-40.
-Kaq vėrtetė?
-Kureshtja e famshme!Kaloje kėtė cak.Po flasim pėr shumė me tepėr.S'e beson?
-Me dukesh shumė i mirė er te qenė i vėrtetė.Me ndje pėr mosbesimin.Unė i urrej njerėzitė qe nuk kuptojnė dhe sidomos urrej ata qe luten,por ja qe u bėra njere prej tyre.Zere se nuk te kuptova fare c'me the deritani,por te lutem unė,personi lutes,kam nevojė te te njoh qe te mund te jem "unė".Perndryshe nuk mund te vazhdoj te komunikoj.
Mirė,ma shpjego pse e ke te pamundur te komunikosh pa me njohur,kur deri tani e ke bėrė dhe s'ke qenė e vėshtirė.
-Seps unė mendoj se dy njerėz ndajne kohėn bashke qe ta nxitin dhe frymezojne njėri-tjetrin.Nėse nuk e normalizojme dhe materializojme marredhenien tonė,unė pak nga pak do tė ve syze,do t'i kem gishtat me kallo dhe do tė bėj antireklamen e AMC-se:"E marrė prej sms-ve".
-Je shumė e mirė,ndaj i hyra kėtij komunikimi te ēuditshėm.Por e kqeja ėshtė se je e mirė edhe pėr...E jo vetėm pėr mua,ndoshta ka edhe te tjerė qe tundohen po kaq nga ti.
-Ēfarė fsheh ti?Je i burgosur?Je gura?Ēfarė te pengon realisht te me takosh?
-I burgosur-nga ndjenja pėr ty.Grua nuk jam,kerkoj.Uroj tė mos kem gabuar me ty.
-Ēfarė do nga unė?
-Tė mos perseritim gjėrat e thena njė herė dhe tė kemi parasysh gjithēka kemi thėnė,qe te rrisim rendimentin e komunikimit.
-Ah,kur unė yes,biem ne pėrsėritje?Po ti nuk veteperseritesh kur mė flet vetėm pėr atė?
-Dhe ti asnjhere nuk me thua asgjė,edhe pse tani e ke te qartė se ai ėshtė pengesa kryesore e takimit tonė.nuk kam dashur te futem mes jush,ndaj nisa komunikimin me sms.
-Tani clodhu.Nėser do tė flasim prapė.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
postuar 21/10/2008 - 22:12
Postimi #11









4.10. ?
I panjohuri-Sot e ke pasur celin te mbyllur gjithė ditėn.
Ke qenė e zėnė?
Unė-Jam ne Berlin.Kam ndėrruar dy avione,ndaj ka qenė mbyllur.
-Nuk me the gjė mbrėmė.Mirė po kalon?Je me mikun tėnd?
-jo,jam pėr pune.Mirė po kaloj.Kur je jashtė,edhe era e trupit tėnd te duket si e njė tjetri.
-Tė ndiej te ēuditshme sot.Po tė pėlqen Berlini?E ke pėr herė tė parė?
-Po.
-E lemė me mirė komunikimin pėr sot.Shijoje Berlinin.Mua kėtu me ke kur te kthehesh.Kur kthehesh?
-Ne fund te javės?
-Ndoshta shkembehemi ne aeroport.Unė nisem pėr njė udhėtim te gjatė nė fund te javės.
-Si do tė shihemi,ku,ne Berlin apo ne Rinas?
-Nuk e di.Mbase dhe nuk shihemi.Unė do tė qėndroj gjatė jashtė.Mund tė ndodhė gjatė gjithė pjesė tjetėr te tetorit.
-D.m.th,nuk do tė shkruhemi,kėtė do te me thuash pėrderisa po me keshillon tė mos shkruaj kur jam jashtė,as ti nuk do ta besh?
-Them se jo.Por do tė me marrė malli.
-nuk besoj se do me gjesh kur tė jesh sėrish ne Tiranė.
-Pse,ku do tė shkosh?
-Asgjekundi,por nuk do tė jem pėr ty.nuk me tėrheq me ky vrap me pengesa.Ndalo,dysho,terhiqu,shtyje...s'di ku na ēon!
-Si te duash,nėse do,je ne kohe pėr t'u terhequr.
-Oh,kaq lehtė qenka pėr ty?!Mirė atėherė,zere se ėshtė po kaq lehtė edhe pėr mua.Terhiqem.
-U binda qe nuk je personi i duhur pėr mua.Me mirė qe ndodhi kėshtu.
-Po,te jap te drejtė.Nuk te meritoj.Je i vetekenaqur,unė e pakenaqur,Je racional,unė emocionale.Je i zėnė ne cark nga castet.Unė se njoh kėtė fushe.
-Tė uroj fat dhe tė duhet tani qe po kthehesh pėrsėri te ish-miku yt,nėse je ndare ndonjėherė.
-Ja,ndaj dua te iki,ti me dukesh krejt indiferent ndaj meje dhe me shumė i interesuar pėr ish-lidhjen time.Por te uroj dhe un fat.dukesh qe ke,pėrderisa nuk me njohe.Jam njeri qe,thėnė ndryshe,te ēaj koken.
Heshtje...
-Nuk me duket se po iken me qejf,pėrderisa nuk e ke mbyllur ende celularin.Se mos unė!Por s'kam c'bėj,duhet.

KOMUNIKIMI MBYLLET DERI ME 3 DHJETOR
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ms.Er
postuar 22/10/2008 - 08:55
Postimi #12


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit




une e kam lexuar kte librin..eshte i kendshem.nje histori te tille me dike e kam kaluar dhe une,vetem se kjo mania e sms-ve eshte e tmerrshme.e detyroja burrin e botes te merrte celin dhe ne dush qe tme kthente direkte pergjigje.lol
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zacharia11
postuar 22/10/2008 - 12:16
Postimi #13


Fragmentar
Iconė e grupit




(IMG:style_emoticons/default/ohmy.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ms.Er
postuar 22/10/2008 - 12:43
Postimi #14


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit




te libri ato heshtje si pranoja une aq lehte sa rudina lol.

he dhe ti sa e ke hapur gojen.kshu jam une.tip kerkues (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zacharia11
postuar 22/10/2008 - 13:14
Postimi #15


Fragmentar
Iconė e grupit




ngaqe nuk dukesh prandaj (IMG:style_emoticons/default/dance.gif) gjithsesi mendoj qe femres i ka lezet shume kjo gje...dmth posesivja, kerkuesja (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

me thosh njeri sot: burri ka fatin e madh qe ta kaloje jeten me nje femer, kurse gruaja ka fatin e keq qe ta kaloje me nje mashkull (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/comm...female_legs.jpg
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ms.Er
postuar 22/10/2008 - 13:29
Postimi #16


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit




ngaqe nuk dukem te marr ne qafe se te gjithe me mendojne kshu si goc te urte lol

ckuptim kane keto kembe?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zacharia11
postuar 22/10/2008 - 13:53
Postimi #17


Fragmentar
Iconė e grupit




po kerkoja dicka sinjifikative mbi male & female relationship dhe mu duk foto interesante edhe pse e thjeshte......pozicionimi, vajza ne maje gishtash per te arritur buzet (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)

ishte thjesht ashtu.... nuk kisha ndonje koment...qe ta lidhja me ty (IMG:style_emoticons/default/wink.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ms.Er
postuar 22/10/2008 - 14:15
Postimi #18


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit




jo,e kuptova kte gje po me beri habi ajo foto...shume kembe te trasha dhe ajo (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
postuar 22/10/2008 - 21:43
Postimi #19









sa qef kam un kur mė detytojn tė pėrgjigjem (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) VDES

Ms.Er o tė hongsha Buzėt...

nejse,


4.12. ?
I panjohuri-Miremengjes!Kam pėrshtypjen se je penduar qe e mbyllem komunikimin.Unė po.
Unė-Edhe unė po.
-Kėsaj here do tė doja ta rinisim,por pa u shperqendruar nga tema jtoe e preferuar,takimi,Unė e nisa,unė e rinisa,me ler mua te udheheq.
-Dorezohem.
-Kam qėndruar jashtė pėr shumė kohe.U ktheva para disa ditesh,te pashė ne ekran dhe ne rrugė,me kishte marrė malli.
-Edhe mua.
-Po ti nuk me njeh.
-Malli pėr atė qe nuk e njeh ėshtė me i keq,pėrndryshe so do tė te ktheja pėrgjigje menjehere sapo dergove sms-ne a pare,pas kaq kohe heshtjeje?
-Si shkon marredhenia me mikun tėnd,me fal ish-mikun?
-Nuk kam marredhenie me te,rrallė pi ndonjė kafe.
Kam ngrėnė edhe njė dreke kujtim-sqarim.
-Unė tani jam ulur vetėm ne kafe dhe po pres tė vijė mikesha ime.
-Mikesha jote e castit ne tetor,apo ke ndryshuar ēast e mikeshe?
Heshtje...
-Nuk ke deshrie te pėrgjigjesh?Tė pėlqen vetėm te pyesesh dhe te mbyllesh celularin,pastaj,kur vjen radha jote,te shpjegohesh?Pse kėrkon vtem nga unė shpjegime?Nuk te duket se je ti problemi,jo unė?
Heshtje...
-Celulari yt vazhdon te jetė i mbyllur.Si ngahere ti e gjen te panevojshme te lajmerosh para se ta mbyllesh.
Me mirė mos e hap me fare!
Heshtje...

4.12. ?
ORA 21:00

I panjohuri-C'e kishe atė ton te inatosur ne mėngjes?
Sapo more vesh qe u ktheva,ndjeve pushtet mbi mua!
Kuptova sa pushtet ke tek ai me te cilin je prej vitesh.Duket se ai ta paska ushqyer.Edhe kėtu ndryshoj unė me te.
-Unė nuk pėrpiqem te kem pushtet.As di,as dua.
Dhe njė gjė tjetėr:ngacmohem kur me thua se po pi kafe me mikeshen tėnde.
-Kjo ėshtė njė e vėrtetė jo me e re pėr ty.
-Por ėshtė njė e vėrtetė e bezdisshme.Mua me ke treguar pėr mikeshen.Po asaj kur do ti tregosh pėr mu?
-Unė kam guximin tim t'i them asaj:"Kaq ishte me ty!"Nėse mendon ta zevendesoj pėr hirė te se ardhmes,duhet te me kuptoje,ne mos sot,me vonė.Unė s'jam pėr marredhenie paralele,qe te detyrojne te vihesh ne rol.Ti jo?
-As mua nuk me pėlqejnė rolet.Ėshtė gjė e mirė t'i thuash dikujt ne sy:"Kaq ishte!"Pėr fat te keq,kam pėsuar marredhenie paralele dhe e di se c'do tė thotė.Nejse,mund te te bėj njė pyetje?
-Edhe pyet?Jepi!
-Ēfarė nuk te pėlqen ty tek unė?Se ēfarė te pėlqen nuk ia vlen te te pyes.
-Nuk me pėlqen kur me fyen,nuk me pėlqen qe marredhenien e shikon si pėrfitim te drejtash tek tjetri,edhe pse mund ta lendosh.Ti i ke cilėsitė qe dua,por ke probleme me tipin,Ndoshta gaboj.
-Kur mesohesh me dike,te duket sikur ke edhe te drejta mbi te.Mė fal,nėse e tejkaloj te drejtėn time dhe tė fyej.
Probleme tipi?Kam.Defekte,komplekse?Sa tė duash.Njeri jam.Njeri qe reflekton here cilėsi te mjedisit,here te partnerit,qoftė edhe partnerit te dialogut.(Nuk po tė fyej.)Rendėsi ka thelbi,ai nuk ndryshon.Unė nuk jam vazja e '90-s apo 83-shit,por femija tek unė ėshtė e njėjta me atė gjashtevjecaren qe dilte para psqyres ne kerkim te komunikimit.
-Veē teorive ti nuk pėrmend asgjė konkrete qe te na ndihmoje ne shpejtimin e takimit,qe thua se e kėrkon me ngulm,apo ke ndryshuar mendje?
-Sa dua unė ta shpejtoj takimin,vazhdo tė mos e vesh fare ne dyshim.Por dialogu ėshtė i dyanshem.Me pyet troē,te te pėrgjigjem troē.
-E vėrtetė.Ne jemi hermetike ne pėrgjigje,ndaj pyetjet perseriten dhe pėrgjigjet shmangen.E kur e quaj teme-tabu,ti me korrigjon.
-Ne fillim unė dua te mesoj prej teje pse nuk me takon,por shqip ama,pastaj gjejmė bashke sepse-te e pse-ve dhe bėjmė qe takimi te afrohet.Mund ta bėjmė kėtė pa qenė hermetike?
-Me shqip se kam folur nuk di tė flas.Nėse ti mund te komunikosh po kaq shqip,patjetėr qe afrohemi,siē jemi shprehur se dėshirojmė.
-Mua me duekt se,sa me shumė flas unė,aq me shumė ti i largohesh takimit.
-Mos fol,atėherė,por dije se unė nuk hyj qorrazi,i paftuar,as qe t'i prish pune tjetrit.Unė di vetėm se je ndare,por jo pse-ne.
-Do ta dish patjetėr?Pse te sherben?
-Nuk paske kuptuar asgjė nga komunikimi.Unė s;jam kureshtar te di,ca mė pak pėr ishin tėnd.Por pa ditur pse-ne e ndarjes,kurrė s'do t'i lejoja vetes asnjė hap konkret.
-E kam te vėshtirė te ta them.Ėshtė e vėshtirė.Arsyet e njė ndrajeje kuptohen nuk thuhen me dy fjale,ndryshe nuk kuptohen.Megjithatė,s ite duash.duhet patjetėr?
-Nėse mendon se e thena na afron,pse vazhdon tė ngurrosh?Aq me tepėr qe me the se ke pasur me te njė drekq sqrim-pajtimi.
-Thashe,nėse mė kujtohet mirė,kujtim-sqarimi.Nuk e pėrmenda pajtimin.
-Ti e di sa vendimtar ėshtė ky sqarim pėr afrimin tonė,e prapė ngurron.Po e mbyll me mirė celularin pėr sot.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
postuar 22/10/2008 - 21:55
Postimi #20








5.12. ?
ORA 8:30

Unė-Pi te vazhdon mirė dita?Tė te them diēka qe nuk dua ta mbaj pėr vete?Sa vrazhde e mbylle mbrėmė!
Kur dy njerėz janė bashke,ne sms,ne tryeze apo ne shtrat,nuk me duket e mbarė te ikesh me frik.Dhe me duket se ti e ke zakon kėtė.Ti merr vendime pėr dy.E lemė me kaq pėr vėrejtjet.Me merzite,por e harrova.Tashme e di kėtė difekt e efekt timin:harroj shpejt.
Tani e ke celularin mbyllur,por lexome kur ta hapesh dhe ndjeme,nėse mundesh.
E di cili ėshtė problemi qe me pengon tė flas.Unė nuk u ngjaj shumė femrave qe njoh e njeh ti.Kam qenė shumė e pėrfshirė ne ish-marredhenien time.Nuk kam jetuar asnjė ditė pa te.Tė mira dhe te keqija.Familja e tij mė ka bėrė shumė keq.Mė ka perndjekur deri ne gjume,ndaj,kur nisi ky komunikim,dyshova se fshihte djallezine radhes te gruas se tij te frikshme.nuk dua tė flas me gjatė,por te kerkoj te me kuptosh dhe besosh:kam dashur,kam vuajtur,jam ndare dhe nuk jam e disponueshme te t'i them arsyet me sms.Me tepėr.Ai ka nisur,pas dy muajve qe nuk u pame fare,te me kėrkoje te takohemi.Here-here pimė kafen bashke.Thotė se me do.Nuk e besoj dhe nuk e dua me.
Mundesh tė mos flasim me pėr kėtė teme?Unė mendoj se marredhenia jonė e mundshme nuk rrezikohet prej se kaluares sime,por nga mėnyra se si po ecėn.E di ti qe unė,ndonėse te lutem te takohemi,kam shumė frikė.
Nuk mė ka ndodhur te jem kaq lakuriq dhe ne turp para njė njeriu pėr te cilin nuk di asgjė.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Faqe V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
1 anėtar(ė) nė kėtė temė (1 shfletues dhe 0 pėrdorues anonim(ė))
0 anėtar(ė) :
 

RSS Lo-Fi Version
Forumi dhe Ditaret Kendveshtrim 2006-2012
Sot ėshtė : 28th April 2024 - 01:30