Navigim


 Forum Rules Vini re !
 
Reply to this topicStart new topic
> Liria e medias, ‘Reporterė pa Kufij’: Shqipėria ka zbritur 16 vende
V
Postieri-Forumit
postuar 28/01/2012 - 14:48
Postimi #1


Tellall Qeveritar
Iconė e grupit
Sipas organizatės “Reporterė pa Kufij”, liria e medias nė vendin tonė ėshtė pėrkeqėsuar gjatė vitit 2010. Nė raportin “Indeksi i lirisė sė shtypit pėr vitin 2011”, qė u publikua sot nga organizata, Shqipėria rėnditet nė vendin e 96-tė, 16 vende mė poshtė se njė vit mė parė.

Sipas kėtij raporti, Shqipėria renditet poshtė tė gjitha vendeve tė tjera tė rajonit tė Ballkanit, duke lėnė pas vetėm Malin e Zi qė pėr vitin 2011 ndodhet nė vend tė 107-tė.

Nė Kosovė janė vėnė re pėrmirėsime tė ndjeshme, pasi renditet 10 vende lart Shqipėrisė dhe nė njė pozicion mė tė mirė nė krahasim me njė vit mė parė.

Ndėrkohė edhe Maqedonia ka shėnuar rėnie, pasi renditet dy vende sipėr Shqipėrisė, konkretisht nė vend tė 94-rt. Serbia renditet e 80-ta, Bosnjė Hercegovina nė vendin e 58-tė, ndėrsa Kroacia ėshtė e 68-ta.

Organizata thekson se raporti i kėtij viti tregon njė sėrė ndryshimesh nė renditje qė reflektojnė njė vit jashtėzakonisht tė pasur, sidomos nė vendet arabe. Organizata pėrmend edhe faktin se shumė vende europiane kanė shėnuar njė rėnie tė theksuar nė raportin e kėtij viti, mes tė cilave edhe Shqipėria.

Kėshtu Bullgaria renditet e 80-ta, Greqia e 70-ta ndėrsa Italia nė vendin e 61-tė.

“Liria e medias ėshtė njė sfidė qė ka nevojė tė merret parasysh nė Ballkan, vendet e tė cilit duan tė anėtarėsohen nė BE, por po vuajnė efektet negative tė krizės ekonomike, vijon raporti.

Nė dy vendet e para, pra vendet me lirinė mė tė madhe tė medias, janė Finlanda dhe Norvegjia. Sipas raportit ky fakt shėrben pėr tė kujtuar qė pavarėsia e medias mund tė ruhet vetėm nė demokracitė e forta dhe se demokracia ėshtė e lidhur nė mėnyrė tė pashmangshme me lirinė e medias.93 Lebanon 31,50

94 Macedonia 31,67

95 Dominican Republic 33,25

96 Albania 34,44

97 Cameroon 35,00

98 Guatemala 35,00

99 Brazil 35,33

100 Mongolia 35,75

101 Gabon 36,50

102 Cyprus (North) 37,00
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 anėtar(ė) nė kėtė temė (1 shfletues dhe 0 pėrdorues anonim(ė))
0 anėtar(ė) :
 

RSS Lo-Fi Version
Forumi dhe Ditaret Kendveshtrim 2006-2012
Sot ėshtė : 5th December 2020 - 23:22