Navigim


 Forum Rules Vini re !
 
Reply to this topicStart new topic
> Historia e dashurisė se Dos Santos nga Brazili dhe vajzės nga Erseka
V
Postieri-Forumit
postuar 12/02/2011 - 23:26
Postimi #1


Tellall Qeveritar
Iconė e grupit




Ajo bionde me sy blu, ndėrsa ai njė njeri me ngjyrė. Ajo nga Erseka, ai nga… Brazili. Marko Do Santos ėshtė futbollist i kampionatit kombėtar tė futbollit nė Shqipėri. Para katėr vitesh ka qenė pjesė e skuadrės sė Ersekės. Qėndrimi nė kėtė qytet ka qenė i mbarsė pėr brazilianin, nė tė cilin ka njohur edhe dashurin e jetės, Inėn. Tashmė, Marko dhe Ina prej mė shumė se njė viti bashkėjetojnė, por pa miratimin e babait tė vajzės. Dashuria e tyre nuk ka qenė e zakontė, kjo pėr shkak tė ngjyrės qė ka Markos. Para tre vjetėsh, qyteti ziente nga thashethemet pėr lidhjen e vajzės me futbollistin e qytetit. Ēifti na tregon se nė fillim ata kanė qenė miq. Marko shkonte shpesh nė shtėpinė e Inės, pėr shkak tė shoqėrisė mė tė vėllanė. Mė pas, gjithēka ndryshoi… ata filluan tė ndienin diēka pėr njeri-tjetrin qė mė vonė e kuptuan qė ishte dėshira qė do t’u merrte mendjen. Tė gjithė ishin kundra Inės. Ajo nuk duhet tė sillte njė dhėndėr me ngjyrė nė shtėpi. Kėto “presione” nuk e ndalėn vajzėn nga Erseka qė njė ditė tė bukur tė bėnte valixhet gati dhe t’ia “mbathte” nė Brazil. Marko tregon se e vetmja mėnyrė pėr tė qėndruar me tė ishte ta “rrėmbente”, e “rrėmbimi” ka ndodhur nė 12 tė drekės, kur askush nuk ishte nė shtėpi. Tani ata jetojnė nė Tiranė. Ina nuk komunikon me babanė e saj. Marko ėshtė lojtar i Besės sė Kavajės. Tė dy kanė shpresa qė babai t’i pranojė dhe t’u japė bekim dashurisė sė tyre, pavarėsisht ngjyrave.
FLET DOS SANTOS:
Sa kohė keni qė jeni vendosur nė Shqipėri?
Kam ardhur nė Shqipėri nė vitin 2003, pra, tashmė, janė bėrė tetė vjet qė jetoj dhe punoj nė Shqipėri. Nė fillim kam luajtur mė skuadrėn e Apolonisė, mė pas shkova nė Vlorė, pastaj Elbasan, skuadra e radhės pastaj ishte Erseka, ku kam ndenjur 5 vjet e gjysmė. Gjatė kėsaj kohe u shkėputa dhe shkova nė Portugali 6 muaj. Ndėrsa tani luaj pėr skuadrėn e Kavajės.
Pse erdhėt tė luanit pikėrisht nė Shqipėri?
Ishte njė ide e menaxherit qė kisha. Nė fillim kam shkuar nė Greqi, pastaj nga atje erdha kėtu.
Si ju duk Shqipėria nė fillim, nė 2003-in?
Nė fillim ishte e vėshtirė se as gjuhė nuk dija, nuk njihja kulturėn, ndėrsa tani ndihem mė mirė. Shqipen e kuptoj shumė mirė, ndėrsa pėr t’u shprehur e kam pak tė vėshtirė.
Keni ndėrmend tė qėndroni gjatė nė Shqipėri?
Joo. Edhe njė vit mendoj dhe pastaj dua tė kthehem nė Brazil.
Erseka ka qenė njė qytet i veēantė pėr ju, pėrveēse keni qėndruar mė gjatė, por aty keni njohur edhe njė person tė veēantė, apo jo?
Po, me Inėn, jam njohur nė Ersekė, kam kujtime shumė tė bukura nga ai qytet.
Marko, po ju ēfarė ju pėlqeu tek Ina, a e di familja juaj kėtė lidhje?
Marko: Shpirti, mėnyra se si fliste. Prindėrit e dinė, Ina ka ardhur nė Brazil me mua.
Marko, po si e rrėmbyet Inėn?
Kisha njė problem familjar ato ditė dhe i thash, bėj gati valixhet se nesėr do tė ikim. Ashtu u bė.
Marko, ēfarė nuk ju pėlqen tek Ina?
Xhelozinė, ka shumė…
Kur keni ndėrmend tė bėheni prindėr?
Po me kėsmet, pas njė viti, po kėto gjėra ndonjėherė nuk janė me plan.

FLET INA:
Si jeni njohur me njeri-tjetrin?
Vėllai im ishte shumė shok me Markon dhe vinte shumė shpesh nė shtėpinė tonė, dhe kėshtu u dashuruam.
Ėshtė interesante fakti qė Do Santos ėshtė njeri me ngjyrė, nuk tė ka munduar kjo gjė pėr ta dashur?
E di, kėtu ka shumė racistė. Ndėrsa mua nuk mė ka munduar asgjė, pėrkundrazi.
Po njerėzit e afėrm, familja, si e kanė pritur?
Normal qė tė gjithė kanė reaguar nė fillim, por qė mė pas mėsohesh, nuk ke ēfarė bėn. Sot nuk do tė thotė gjė ngjyra, mosha kur fillon dhe dashuron njė njeri, rėndėsi ka qė ta duash.
Ēfarė ju pėlqeu nė fillim te Marko?
Pėr paraqitjen e jashtme nuk kam pasur asnjė problem, nuk ka rėndėsi fare pėr mua. Rėndėsi ka qė mė respekton, mė do dhe shkojmė shumė mirė. Shpirti i tij i pastėr.
Si merreshit vesh nė fillim, pasi Marko tha qė nuk dinte shqip?
Po ashtu, gjysma-gjysma, nė fillim me shenja. Mė vonė e mėsova unė tė shkruante. U kuptuam qė duheshim, nga mėnyra e shikimit, e komunikimit. Nė fillim fare i shkruanim letra njeri-tjetrit, pastaj me telefon. Mė vonė filluam tė dilnim edhe pėr kafe. Erseka ėshtė vend shumė i vogėl dhe merret vesh shumė shpejt.
Keni bėrė dasmė?
Joo, ne ende bashkėjetojmė. Nuk kemi bėrė dasmė, pasi unė kam ikur nga shtėpia. Nuk ėshtė se kanė pranuar prindėrit. Unė jam rrėmbyer. Me babin ende nuk flas, pėr kėtė arsye nuk kemi bėrė celebrimin akoma, pasi do tė donim tė bėnim dasmė.
Sa kohė keni qenė tė dashuruar nė fshehtėsi?
Gati tre vjet. Pas tre vjetėsh e mori vesh edhe babai. Bija dhe unė nė sy, pasi dilja shumė. Marko erdhi tre herė tė mė kėrkonte dorėn nė shtėpi dhe ai nuk pranoi. Nuk donin, si ēdo prind. Ėshtė njė gjė se i vret opinioni i njerėzve, jo se nuk duan vetė. Babai im e ka dashur shumė Markon. Mua nuk mė intereson fare, ndoshta do tė vijė njė ditė qė do tė pajtohemi. Vetėm mė babin nuk flas, ndėrsa nėna gjithmonė bėn tė pamundurėn, vjen shpesh mė viziton, vėllai po ashtu, motra.
Ina e kishit menduar qė do tė merrnit njė njeri me ngjyrė?
Joo, kurrė nė jetė time. Kam bėrė shumė gjėra pėr Markon, kam sakrifikuar edhe familjen time.
Ēfarė “ēmendurie” keni bėrė pėr Markon?
Unė jam shumė xheloze, dhe nga nervat kam pirė disa herė ilaēe. Kam ikur nga shtėpia natėn pėr tė takuar Markon, kam bėrė shumė nga kėto.
Ina, keni ndonjė fjalė pėrkėdhelėse pėr Markon?
Bukuroshi im, (ndėrhyn Marko) simpatik po, por jo bukurosh.

Nga Entela Resuli
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 anėtar(ė) nė kėtė temė (1 shfletues dhe 0 pėrdorues anonim(ė))
0 anėtar(ė) :
 

RSS Lo-Fi Version
Forumi dhe Ditaret Kendveshtrim 2006-2012
Sot ėshtė : 19th April 2024 - 00:39