Navigim


 Forum Rules Vini re !
 
Reply to this topicStart new topic
> 28 janar 1936/ Ismail Kadare
V
Postieri-Forumit
postuar 28/01/2012 - 23:22
Postimi #1


Tellall Qeveritar
Iconė e grupit
Ismail Kadare u lind mė 28 janar 1936 nė Gjirokastėr, ku pėrfundoi edhe arsimin e mesėm; mė 1958 mbaroi Gjuhė-Letėrsi nė Universitetin e Tiranės. Mė pas shkoi nė Moskė me studime pėr dy vjet nė Institutin e Letėrsisė Botėrore “Maksim Gorki”. Ismail Kadare ėshtė njė nga shkrimtarėt mė tė mėdhenj tė letėrsisė botėrore. Vepra e tij ėshtė pėrkthyer nė mbi 45 gjuhė tė huaja, duke e bėrė tė njohur Shqipėrinė nė botė, me historinė dhe me kulturėn e saj. Rrugėn e krijimtarisė letrare e nisi si poet qė nė vitet e gjimnazit me “Frymėzimet djaloshare”, 1954; “Ėndėrrimet”, 1957; por u bė i njohur sidomos me vėllimin “Shekulli im”, (1961); qė u pasua nga vėllimet e tjera poetike, si: “Pėrse mendohen kėto male”, (1964), “Motive me diell”, (1968) dhe Koha, (1976). Vepra e parė e rėndėsishme e Ismail Kadaresė nė prozė ėshtė romani “Qyteti pa reklama”, njė roman i ndaluar qė u botua i plotė nė vitin 2003. Prozėn e tij e karakterizojnė pėrgjithėsimet historiko-filozofike, subjekti i ngjeshur dhe mendimi i thellė, i shprehur shpesh me anė tė parabolės, mbi bazėn e asociacionit apo tė analogjive historike. E veēanta e talentit tė Ismail Kadaresė shfaqet sidomos nė trajtimin, nga njė kėndvėshtrim i ri, i temės historike dhe nė tingėllimin aktual qė ėshtė i aftė t’i japė asaj. –Sipas Wikipedia
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zog
postuar 28/01/2012 - 23:27
Postimi #2


☆ ☆ ☆
Iconė e grupit
Jete te gjate e prodhuese, zoti Kadare !


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 shfletues nė kėtė forum (1 shfletues dhe 0 pėrdorues anonim(ė))
0 anėtar(ė):

Collapse

> Tema tė pėrafėrta

  Titulli i temės Forum Autori Pėrgjigje Lexime Veprimi fundit
No New Posts
Basha pėrgjigjet. "Duke u tėrhequr, unė fyej votuesit ....
Bota Shqiptare zog 10 3848 30th May 2011 - 23:55
Shkrimi fundit nga: zog
No New Posts
Interviste dhene emisionit televiziv Opinion
Bota Shqiptare zog 0 2326 1st November 2009 - 22:52
Shkrimi fundit nga: zog
No New Posts
Bota Shqiptare Postieri-Forumit 0 1630 28th December 2008 - 13:50
Shkrimi fundit nga: Postieri-Forumit
No New Posts
Bota Shqiptare Postieri-Forumit 0 1571 21st June 2008 - 21:24
Shkrimi fundit nga: Postieri-Forumit
No New Posts
Bota Shqiptare Postieri-Forumit 0 1774 14th May 2008 - 12:42
Shkrimi fundit nga: Postieri-Forumit
 

RSS Lo-Fi Version
Forumi dhe Ditaret Kendveshtrim 2006-2012
Sot ėshtė : 19th September 2020 - 23:25