Versioni i Temės pėr shtypje

Klikoni kėtu pėr ta parė kėtė temė nė versionin e saj origjinal

Forumi dhe ditaret Kendveshtrim _ Bota Shqiptare _ Themelohet Akademia e re shqiptare

Shkruar nga : zog 01/02/2012 - 20:23

Artistė e shkencėtarė mblidhen nė njė grupim tė ri

Shkrimtarė, artistė, filozofė, historianė, mjekė, shkencėtarė janė mbledhur sė bashku pėr tė krijuar njė akademi tė re. Dje, Gjykata e Tiranės miratoi krijimin e Akademisė Shqiptare tė Arteve dhe Shkencave, e cila u themelua mė 17 dhjetor 2011. Nė pėrbėrje tė saj janė emra tė shquar tė artit, kulturės, shkencės shqiptare, si Ismail dhe Helena Kadare, Inva Mula, Ermonela Jaho, Adrian Civici, Fatos Tarifa, Limoz Dizdari, Pėllumb Xhufi, Isuf Kalo etj. Sipas njėrit prej themeluesve e sekretarit shkencor tė kėsaj akademie, Fatos Tarifa, ideja e themelimit tė saj ka lindur 7-8 muaj mė parė dhe ka gjetur entuziazmin e njė sėrė figurave tė shquara shqiptare, tė cilat nuk janė tė pėrfshirė politikisht, por janė fokusuar nė punėn e tyre artistike apo shkencore.

Duke pasur parasysh qė nė Shqipėri ekziston njė Akademi Shkencash, Tarifa thotė se kjo e reja nuk do tė jetė njė rivale e ASH-sė, por njė plotėsuese e saj. Sipas tij, e ideuar sipas modelit tė Akademisė Amerikane tė Arteve dhe Shkencave (American Academy of Arts and Sciences), e cila dallon nga Akademia Kombėtare e Shkencave (National Academy of Sciences) nė SHBA, Akademia Shqiptare e Arteve dhe e Shkencave u krijua me dėshirėn dhe vullnetin pėr tė promovuar krijimtarinė mė tė mirė kulturore, shkencore, artistike dhe letrare tė realizuar nė Shqipėri, nė trojet shqiptare dhe nė diasporė. Kjo akademi nuk shihet si njė institucion ku anėtarėt tė marrin njė rrogė e tė dalin nė pension, por falas tė japin kontributin e tyre pėr gjallėrimin e jetės kulturore dhe shkencore nė Shqipėri dhe pėr t’i ndihmuar krijimit tė njė sfere publike, nė tė cilėn shoqėria civile tė konsolidohet si njė institucion demokratik. Kjo akademi synon, gjithashtu, tė shėrbejė si njė forum intelektual serioz, duke bashkuar preokupimet e shkencėtarėve dhe tė artistėve shqiptarė pėr dijen teorike dhe rekomandimet praktike nė tė mirė tė zgjidhjeve racionale tė problemeve tė shumta e tė rėndėsishme me tė cilat ballafaqohet shoqėria e sotme shqiptare, pėr tė shėrbyer si njė katalizator pėr ngritjen e vazhdueshme tė standardeve akademike dhe artistike nė ēdo fushė tė krijimtarisė intelektuale, si edhe pėr tė popullarizuar edhe mė mirė nė tregun global tė vlerave dhe ideve arritjet mė tė mira tė artit, tė letėrsisė, tė kulturės dhe tė shkencės shqiptare. Tarifa thotė se Akademia nuk do tė ketė njė numėr tė kufizuar anėtarėsh dhe ai mund tė shkojė nė qindra, nė bazė tė propozimeve qė do tė bėhen nga seksionet e ndryshme tė saj.

Nė mbledhjen e themelimit tė saj, Akademia Shqiptare e Arteve dhe e Shkencave zgjodhi President Nderi tė saj shkrimtarin e njohur Ismail Kadare. Po nė kėtė mbledhje, anėtarėt themelues tė Akademisė Shqiptare tė Arteve dhe Shkencave zgjodhėn presidencėn e parė tė saj, tė pėrbėrė nga: Ksenofon Krisafi (president), Alajdin Abazi (zv. president), Isuf Kalo (zv. president), Inva Mula (zv.presidente) dhe Fatos Tarifa (sekretar shkencor). Mėsohet se Akademia do tė funksionojė pėrmes forumeve shkencore, botimit tė revistės sė saj dhe prononcimeve sa herė qė tė lindė nevoja dhe kėrkohet mendimi i tyre pėr ēėshtje nga mė tė ndryshmet, nė shkencė, kulturė etj.

Anėtarėt
Anėtarėt themelues tė Akademisė Shqiptare tė Arteve dhe Shkencave janė 33, prej tė cilėve 26 janė shqiptarė ndėrsa pjesa tjetėr tė huaj dhe anėtar nderi:

Anėtarėt themelues tė Akademisė Shqiptare tė Arteve dhe Shkencave janė (nė rend alfabetik):

Alajdin ABAZI, fizikan (Maqedoni)
Panajot BOGA, mjek
Luljeta BOZO, inxhiniere
Adrian CIVICI, ekonomist
Limoz DIZDARI, kompozitor
Dhimitėr DHORA, biolog
Pėrparim FUGA, fizikan
Romeo GURAKUQI, historian
Gėzim HOXHA, arkeolog
Ermonela JAHO, soprano
Helena KADARE, shkrimtare
Ismail KADARE, shkrimtar
Isuf KALO, mjek
Ksenofon KRISAFI, jurist
Xhevat LLOSHI, gjuhėtar
Piro MILKANI, regjisor
Inva MULA, soprano
Mina NAQO, matematikan
Llukan PUKA, matematikan
Skėnder RIZA, historian (Kosovė)
Marenglen SPIRO, fizikan
Sali SHIJAKU, piktor
Fatos TARIFA, sociolog
Thoma THOMAI, skulptor
Pėllumb XHUFI, historian
Aleksandėr XHUVANI, inxhinier

Anėtarė nderi tė Akademisė Shqiptare tė Arteve dhe Shkencave:
Jean-Philippe ASSAL, mjek (Zvicėr)
Amitai ETZIONI, sociolog (SHBA)
Lord Anthony GIDDENS, sociolog (Angli)
Pierre HASSNER, filozof (Francė)
Peter LUCAS, gazetar/shkrimtar (SHBA)
Mateo MANDALA, gjuhėtar (Itali)
Obrad SAVIĒ, filozof (Serbi)

Mundėsuar nga Invision Power Board
© Invision Power Services