Versioni i Temės pėr shtypje

Klikoni kėtu pėr ta parė kėtė temė nė versionin e saj origjinal

Forumi dhe ditaret Kendveshtrim _ Bota Shqiptare _ 28 janar 1936/ Ismail Kadare

Shkruar nga : Postieri-Forumit 28/01/2012 - 23:22

Ismail Kadare u lind mė 28 janar 1936 nė Gjirokastėr, ku pėrfundoi edhe arsimin e mesėm; mė 1958 mbaroi Gjuhė-Letėrsi nė Universitetin e Tiranės. Mė pas shkoi nė Moskė me studime pėr dy vjet nė Institutin e Letėrsisė Botėrore “Maksim Gorki”. Ismail Kadare ėshtė njė nga shkrimtarėt mė tė mėdhenj tė letėrsisė botėrore. Vepra e tij ėshtė pėrkthyer nė mbi 45 gjuhė tė huaja, duke e bėrė tė njohur Shqipėrinė nė botė, me historinė dhe me kulturėn e saj. Rrugėn e krijimtarisė letrare e nisi si poet qė nė vitet e gjimnazit me “Frymėzimet djaloshare”, 1954; “Ėndėrrimet”, 1957; por u bė i njohur sidomos me vėllimin “Shekulli im”, (1961); qė u pasua nga vėllimet e tjera poetike, si: “Pėrse mendohen kėto male”, (1964), “Motive me diell”, (1968) dhe Koha, (1976). Vepra e parė e rėndėsishme e Ismail Kadaresė nė prozė ėshtė romani “Qyteti pa reklama”, njė roman i ndaluar qė u botua i plotė nė vitin 2003. Prozėn e tij e karakterizojnė pėrgjithėsimet historiko-filozofike, subjekti i ngjeshur dhe mendimi i thellė, i shprehur shpesh me anė tė parabolės, mbi bazėn e asociacionit apo tė analogjive historike. E veēanta e talentit tė Ismail Kadaresė shfaqet sidomos nė trajtimin, nga njė kėndvėshtrim i ri, i temės historike dhe nė tingėllimin aktual qė ėshtė i aftė t’i japė asaj. –Sipas Wikipedia

Shkruar nga : zog 28/01/2012 - 23:27

Jete te gjate e prodhuese, zoti Kadare !

Mundėsuar nga Invision Power Board
© Invision Power Services