Navigim


 
Reply to this topicStart new topic
> Naim Frasheri
V
lojtar
postuar 23/11/2006 - 18:54
Postimi #1


Kėndvėshtrims
Iconė e grupit
GJUHA JONĖ

Vėllezėr shqipėtarė!
Tė prekim urtėsinė,
Tė zėm' udhėn e mbarė,
Tė ngjallim Shqipėrinė.

Shqipėria ka qėnė
Edhe po do tė jetė,
Po sot nė ditėt tėnė
Tė metė tė mos ketė.

E ka nderuar zoti
Gjithėnjė Shqipėrinė,
Ish fort mirė qėmoti,
Do bėhet dhe taninė.

Sa ishte trimėria
N'atė kohė tė vjetrė,
Kish emrė Shqipėria,
Sa s'kish nonjė vėnt tjetrė.

Sa burra kordhėtarė
Ka nxjerrė Shqipėria
Mė pastaj e mė parė,
Q'i shkruan istoria!

Ajo ish koh' e zjarrtė
Dhe kish mundime tepėr,
Po sot pėndė dhe kartė
Na duhet, nukė tjetėr.

O burra, shqipėtarė,
Tė marrim dituritė,
Se s'ėshtė koh'e parė,
Tani lipsetė dritė.

Tė shkruajm' gjuhėn tėnė,
Kombinė ta ndritojmė,
Gjithė ē'ėshtė e ē'ka qėnė
Ngadalėzė ta msojmė.

Pa shihni ē'gjuh' e mirė!
Sa shije ka e hije,
ē'e bukur'edh'e lirė,
Si gjuhė perėndie.

Shum'e bardhė kjo ditė
Pėr gjithė shqipėtarėt,
Do na sjellė njė dritė,
Qė s'e kishin tė parėt.

Kjo dritė do na bjerė
Tė gjitha mirėsitė
Dhe gjithė do t'i ngrerė
Dėmet e marrėzitė.

Si lum kush zė tė mbjellė,
Lum kush vė kėtė pemė!
Se kjo ka pėr tė pjellė,
S'mbulohetė me remė.

Go to the top of the page
 
+Quote Post
zog
postuar 04/05/2019 - 16:14
Postimi #2


☆ ☆ ☆
Iconė e grupit
Naim Frashėri (pa titull)

_________________________________


Ishte njė ditė qė pellasgjitė

Posi njė dritė mbuluan dhenė

Duall ng' Asia si mizėria

Dhe me ania e hodhė denė.

_________________________________


Pas pakė herė, duke pėrzjerė 

Ca me tė tjerė, bėnė elinėt, 

Dhe duke ndarė syresh njė farė,

Si ka tė ngjarė, bėri llatinėt.

__________________________

Edhe tė tjerėt e mė tė ndjerėt, 

Tė papėrzjerėt, Pellasgjinj mbenė 

Maqedhoninjtė e ilirinjtė e mollosinjtė,

Gjith' ata qenė. dhe ata janė prindėrtė tanė, 

Pastaj na thanė na shqipėtarė 

Mundim tė themi ne ata jemi, 

Atė gjak kemi, si dhe shtyparė. (tiparin)

________________________

Thot' Herodoti, nė Tomor zoti 

Shtėpi qėmoti kishte Dhodhonė

Eshtė m'e vjetėr ngaha ēdo tjetėr, 

Shumė mė tepėr, kjo gjuha jonė.

_________________________


Ne kurdoherė Burra tė ndjerė

Edhe tė vlerė jemi treguar; 

Me grekėrinė dhe me Persinė,

Me gjith' Asinė kemi lėftuar. 

Me Lekėn vamė, (Aleksandri i math)

Muntmė Daranė, datėn i dhamė (frikėn)

Gjithė Asisė Burr' u dėftyem, 

Tė gjith' i thyem, pėrmbys e kthyem 

Fron' e Persisė. 

Tė tėrė dhenė, den' e sterenė, 

Sa kombe qenė nė kėmb i vumė 

Dhe mbretėruam kudo qė shkuam, 

Tekdo lėftuam, vėndin e zumė.

_______________________________


Me Pirron vamė Romės i ramė, 

Llatint' i vramė ei tmeruam; 

Me Skėnderbenė Tyrqve sa qenė

U dhamė dhenė dhe i dėbuam.

Kush i goditi posi petriti

E i cfiliti Tyrqit, barbarėt? 

Bota s'kuxonte qė t'u qėndronte, 

Po kush lėftonte? Ne shqipėtarėt.

_______________________________


Pastaj u ndruam, se s'kupėtuam 

Dhe nuk e ēquam tė mirėn tėnė

Gjaknė pėr botė e derthmė kotė, 

Njeri ē'tė thotė? Nuk ishte thėnė! 

Mbajtmė Tyrqinė, ngjallmė Greqinė, 

Ndihm' Italinė. Po Shqipėrinė?

Pse s'u munduam? Pėr kė lėftuam?

Neve ē'fituam? Ē'kemi taninė?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 shfletues nė kėtė forum (1 shfletues dhe 0 pėrdorues anonim(ė))
0 anėtar(ė):

Collapse

> Tema tė pėrafėrta

  Titulli i temės Forum Autori Pėrgjigje Lexime Veprimi fundit
No New Posts
Letersi, Art e Kulture -- -1 786 --
Shkrimi fundit nga: --
 

RSS Lo-Fi Version
Forumi dhe Ditaret Kendveshtrim 2006-2012
Sot ėshtė : 6th August 2020 - 20:40